Kultura

Vydařený janáčkovský závěr Festivalu Jarmily Novotné

obrazek

Martina Janková a Jan Rokyta si spolu zazpívali v krásném duetu.

FOTO: Jan Žirovnický

10.9. 15:28 Mimořádný zážitek připravila posluchačům produkce Festivalu Jarmily Novotné na závěr letošního sedmého ročníku. V starobylé Čechovně na zámku Liteň, spojeném s osobností legendární operní pěvkyně, se 9. září konal koncert Písňové studánky Martiny Jankové.

Přední česká sopranistka Martina Janková, působící převážně v zahraničí, na něm s klavíristou Ivo Kahánkem a Ensemblem FLAIR představila moravskou lidovou píseň v původním znění i úpravách Leoše Janáčka.

V jednolitém hudebním proudu na sebe navazovaly písně v prosté i rafinované sazbě za doprovodu cimbálového souboru vedeného Janem Rokytou, případně sólového cimbálu Petra Zeteka, a klavíristy Ivo Kahánka. Toto spojení mimo jiné ukázalo, jak geniální a vůči lidové písni citlivé jsou Janáčkovy klavírní aranže, které naprosto organicky obstojí vedle originálu.

Operně školený hlas Martiny Jankové se přirozeně snoubil s dalšími sólistkami, vycházejícími spíše z lidové interpretační tradice, Ludmilou Vaškovou a Klárou Blažkovou. A to zejména proto, že Janková, sama rodačka z Lašska, zpívá tamní písně sice temperamentně, ale nikoli operně, s velkým citem, vroucností i vtipem, což ji pojí s oběma kolegyněmi. Ensemble FLAIR se projevil jako výborně sehrané a muzikalitou oplývající těleso, empaticky ladící se všemi ostatními účinkujícími.

Na koncertu se podílel i Ensemble FLAIR, Ludmila Vašková a Peter Zetek (v lidových krojích zprava). Zcela vlevo Ivo Kahánek a Martina Janková.

FOTO: Jan Žirovnický

Dobře zkomponovaný program tak plynul v příjemné návaznosti, která posluchače vytrhla z všední reality do světa podmanivých, líbezných, veselých i teskných melodií a poetických textů. Zcela organicky do něho zapadly i tři skladby z Janáčkova klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku, nádherně zahrané Ivo Kahánkem.

Před koncem, jenž patřil temperamentnímu společnému podání písně Muzikanti, co děláte, zazněl pěvecky prožitý duet Martiny Jankové a Jana Rokyty v písni Toto je ten chodníček. Závěr koncertu pak zapůsobil jako vytržení z příjemného snu.

Prostředí Čechovny i celého liteňského areálu včetně krásně upraveného parku, což je jen jedna z položek záslužných akcí pro záchranu liteňského zámku skvělého produkčního týmu vedeného Ivanou Leidlovou, přispělo k působivému dojmu ze zakončení Festivalu Jarmily Novotné nemalou měrou.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Wenderse, exotické Zakarpatí, zákulisí českých voleb i papeže nabízí Ji.hlava

-

dnes 12:57 Video: Filmy o předvolební kampani v Česku, Zakarpatí...

Zoufalé rodiny chtěly uletět komunistům balónem. Snímek Balón míří do kin

-

dnes 10:02 Video: Snímek režiséra Michaela Herbiga nabízí skutečný...

Žádný hip-hop ani Madonna, žebříček v USA ovládl 76letý McCartney

-

dnes 08:02 Britský hudebník Paul McCartney ovládl po více než...

Nová alba: Ivan Kral, Olympic či David Guetta

-

dnes 07:00 V posledních dnech se v hudebním světě objevily novinky...

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

včera 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...

Režisér X-Menů chce oživit Rudou Sonju, téměř legendární béčko z 80. let

-

včera 17:04 Osmdesátá léta zažívají velký návrat ve filmu i v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů