Kultura

Kdy vznikla první česká sci-fi? Dodnes je předmětem sporů

obrazek

Svatý Václav a čeští fanoušci Star Wars

FOTO: Jan Handrejch, Právo

17.8. 15:43 Česká sci-fi literatura nebyla nikdy tak bohatá jako třeba angloamerická, přesto u nás nalezneme několik podivuhodných děl světové úrovně. Kdo byl prvním českým autorem sci-fi?

První českou sci-fi by podle některých mohl být už Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského. Jedná se však především o náboženskou alegorii ze 17. století a autor naprosto jasně dává najevo, že řešení našeho pozemského labyrintu nalézá v náboženství, v postavě Ježíše. Žádný sci-fi motiv kniha vlastně neobsahuje.

V 18. století se u nás objevila kuriozita, kterou nemusíme přímo považovat za sci-fi, ale je dobré o ní vědět. Jedná se o nejstarší dochovaný český literární útvar, který se zabývá tím, že čas může uběhnout jinak rychle na zemi a jinak „v nebi“. Anonymní Píseň o jednom mládenci Theofilovi zmiňuje třeba Kalista (České baroko) a jedná se o text velmi krátký, ale fascinující. Unikátní je, že vůbec nemá rysy pohádky, hrdina je normální člověk, který zmizí ze svatby do nebe, chvíli tam pobude, a když se vrací, zjistí, že na zemi uběhlo 350 let.

Pak následuje dlouhá pauza a objevuje se až Josef Jiří Kolár, který vydal své Pekla zplozence v roce 1853. Román odsuzuje zahrávání si s vyššími silami a odehrává se v prostředí alchymistických laboratoří za Josefa II.

Otázkou je, zda do fantastiky vůbec řadit proslulá romaneta Jakuba Arbesa, který vyvolává silnou atmosféru tajemna, aby jí vzápětí zrušil a vše vysvětlil rozumem bez použití jakýchkoliv technologií z budoucnosti. Spíše to fantastika není. Devatenácté století pak uzavírají utopické, i když spíše humoristické, výlety pana Broučka do Měsíce a do 15. století od Svatopluka Čecha.

Moderní děsivou sci-fi dovedl k dokonalosti Jan Weiss

Na úplném začátku dvacátého století se objeví a bez většího úspěchu zase zmizí několik autorů. Karel Hloucha např. s titulem Podivuhodné Jiříčkovo cestování (1907) je výjimečný tím, že zastupuje sci-fi tzv. verneovské větve, která je v Česku kuriozitou. O sci-fi se pokusili též Metod Suchdolský a inženýr František V. Pavlovský.

Až první světová válka byla pro domácí autory skutečně silným impulsem. Objevuje se nový pohled na civilizaci. Začali hledat souvislost mezi průmyslovou výrobou, betonovou městskou krajinou a pocity děsu a bezvýchodnosti.

Obdiv k technice sice ještě pár let zcela nezmizel, ale hlavní proud už se obracel jinam. Přišla skutečně moderní, děsivá až halucinogenní sci-fi Jana Weisse (Dům o Tisíci patrech) a také díla Karla Čapka. To už je ale jiná kapitola.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Zoufalé rodiny chtěly uletět komunistům balónem. Snímek Balón míří do kin

-

dnes 10:02 Video: Snímek režiséra Michaela Herbiga nabízí skutečný...

Žádný hip-hop ani Madonna, žebříček v USA ovládl 76letý McCartney

-

dnes 08:02 Britský hudebník Paul McCartney ovládl po více než...

Nová alba: Ivan Kral, Olympic či David Guetta

-

dnes 07:00 V posledních dnech se v hudebním světě objevily novinky...

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

včera 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...

Režisér X-Menů chce oživit Rudou Sonju, téměř legendární béčko z 80. let

-

včera 17:04 Osmdesátá léta zažívají velký návrat ve filmu i v...

Captain Marvel nabízí první trailer

-

včera 16:03 Video: Captain Marvel je novou hvězdou ze světa...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů