Zahraniční

Dublinská pravidla pro uprchlíky jsou mrtvá, tvrdí kancléřka Merkelová

obrazek

Španělský premiér Pedro Sánchez (vpravo) a německou kancléřekou Angelou Merkelovou. Vlevo manželka španělského premiéra Maria Begona Gomezová a manžel kancléřky Joachim Sauer

FOTO: Marcelo Del Pozo, Reuters

11.8. 18:04 Dublinská pravidla pro uprchlíky jsou mrtvá, nefungují, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová po sobotním neformálním jednání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Dvoudenní schůzka Merkelové v letním sídle šéfů španělských vlád v Andalusii je zaměřena právě na řešení problémů migrace.

„Teoreticky by podle dublinského systému nepřišel do Německa ani jeden migrant. To ale neodpovídá realitě,“ prohlásila Merkelová. Podle takzvaného dublinského systému by se o migranta měl postarat ten stát EU, na jehož území vstoupí jako první. Německo se přitom od roku 2015 potýká se silným přílivem migrantů. Dublinský systém je podle Merkelové „dobrá myšlenka“, ale „neschopná života“.

Kancléřka uvedla, že problém migrace se týká všech zemí Evropské unie, nikoliv jen států podél Středozemního moře. Její vláda podpoří Španělsko ve snahách zastavit sílící proud migrantů, kteří směřují do Evropy přes Středozemní moře z Maroka. Je to „výzva, kterou musíme řešit společně“, žádná země by neměla od tohoto „úkolu utéci“.

Španělsko je od pondělí první zemí, jež s Německem uzavřela dohodu o navracení migrantů zachycených na německých hranicích, kteří se již dříve registrovali ve Španělsku. Berlín vede podobné rozhovory také s Řeckem a s Itálii, odkud přichází do Německa ještě více migrantů než ze Španělska.

Novinky, ČTK, DPA

nahoru

Zahraniční:

Tři američtí vojáci se zranili při cvičení na Slovensku

-

dnes 11:55 Na cvičení ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť se ve...

Mayovou řeči o její budoucnosti otravují

-

dnes 10:25 Britská premiérka Theresa Mayová (61) připustila, že...

Na západě Mexika našli kamión se 157 mrtvolami, nevešly se do márnic

-

dnes 09:25 Video: Šok zažili policisté na západě Mexika u města...

V Londýně u mešity najelo auto do lidí, dva zranění

-

dnes 09:20 aktualizováno U mešity na severozápadě Londýna...

Severní a Jižní Korea spolu chtějí uspořádat letní olympiádu

-

dnes 07:09 Představitelé Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun...

Kim Čong-un slíbil, že rozebere raketové středisko

-

dnes 04:50 Video: aktualizováno Severní Korea natrvalo rozebere...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů