Ekonomika

Trump zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Naše vztahy nejsou dobré, napsal

obrazek

Americký prezident Donald Trump

FOTO: Leah Millis, Reuters

10.8. 14:50 (aktualizováno: 10.8. 15:07) Spojené státy zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka na 50, respektive 20 procent. Americký prezident Donald Trump to v pátek oznámil na Twitteru. Důvodem má být prudké oslabování turecké liry a naopak silný dolar. „Naše vztahy s Tureckem nejsou dobré,” uvedl americký prezident.

Turecká lira se v pátek dopoledne vůči americkému dolaru propadla zhruba o 12 procent. [celá zpráva] Podle agentury Bloomberg došlo po Trumpově oznámení k dalšímu propadu.

USA již dříve uvalily na dovoz ocelových a hliníkových produktů cla ve výši 25 a 10 procent. V případě Turecka teď půjde o dvojnásobky těchto čísel.

I have just authorized a doubling of Tariffs on Steel and Aluminum with respect to Turkey as their currency, the Turkish Lira, slides rapidly downward against our very strong Dollar! Aluminum will now be 20% and Steel 50%. Our relations with Turkey are not good at this time!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 10. srpna 2018

„Právě jsem schválil zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka vzhledem k rapidnímu oslabování jejich měny, turecké liry, vůči našemu velmi silnému dolaru! U hliníku budou teď cla 20 procent a u oceli 50 procent,” napsal americký prezident před třetí hodinou odpolední SELČ.

„Naše vztahy s Tureckem momentálně nejsou dobré,” dodal.

Evropská centrální banka (ECB) vyjádřila vzhledem k vývoji kurzu liry obavy z ohrožení bank BBVA, UniCredit a BNP Paribas, které patří mezi největší turecké věřitele. Lira se od začátku roku propadla zhruba o třetinu.

Trump již dříve rozpoutal obchodní válku s Čínou uvalením cel ve výši 25 procent na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů (751 miliard korun). Čína v reakci zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerického zboží.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Trump nechce, aby firmy zveřejňovaly čtvrtletní výsledky

-

včera 23:25 Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro...

Akcionáři řeší vyhoření vizionáře Muska

-

včera 20:16 Šéf společnosti Tesla a zakladatel projektu SpaceX...

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek

-

včera 14:16 aktualizováno Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila...

Číňané jedou do Washingtonu jednat o možném uklidnění obchodní války

-

včera 12:56 Čínu a USA příští týden čeká další kolo obchodních...

Rozpočtu dojdou peníze, míní ekonomové

-

včera 12:12 Rozpočet na příští rok počítá se zvyšováním platů...

Meziroční inflace v eurozóně stoupla na 2,1 procenta

-

včera 11:40 aktualizováno Meziroční inflace v eurozóně v červenci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů