Domácí

Kolik jim přidáme? Koalici čeká střet o růst platů státních zaměstnanců

obrazek

Předseda ČSSD Jan Hamáček (vpravo), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula jednali 10. srpna 2018 o zvyšování platů ve veřejném sektoru.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

10.8. 12:50 Vládu čeká střet o růst platů státních zaměstnanců. Zatímco ČSSD stojí na straně odborů, které chtějí plošně zvýšit tarify o 10 procent, hnutí ANO to odmítá. Podle premiéra Andreje Babiše je plošné navyšování nesmysl.

„Pro sociální demokracii je růst platů klíčovou otázkou. Chtěli jsme, abychom téma uzavřeli do půlky srpna. Do jednání na vládní úrovni půjdeme s tím, abychom se přiblížili názoru odborů,“ řekl Hamáček po páteční schůzce s odborovým předákem Josefem Středulou.

Odbory požadují zvednutí platových tarifů o deset procent všem pracovníkům. To ale odmítá hnutí ANO a navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta.

Není možné nadále rozevírat nůžky mezi nejvyššími a nejnižšími průměrnými platyAndrej Babiš (ANO), premiér

„Plošné navyšování je nesmysl, řekl jsem to několikrát. Potřebujeme navyšovat nejnižší průměrné platové kategorie,“ napsal Novinkám premiér Babiš.

„Není možné nadále rozevírat nůžky mezi nejvyššími a nejnižšími průměrnými platy,“ dodal premiér. Nejvíce by si podle návrhu měli přilepšit učitelé, poté neučitelské profese, technické profese a pracovníci v kultuře.

Na to, aby vláda našla kompromis, tlačí hlavně odbory. Jejich šéf Středula na tiskové konferenci prohlásil, že ho zaráží, že ještě nemá termín schůzky s vládou.

Rozjitření veřejnosti před volbami jistě nikdo nechceJosef Středula, šéf odborů

„Když nebude termín, to si ani nechci představit, co by se dělo. Znamenalo by to rozjitření veřejnosti před volbami, a to jistě nikdo nechce,“ pohrozil Středula. „Byli bychom rádi, abychom ještě v průběhu srpna měli shodu na zvyšování platů,“ uvedl.

Babiš na to reagoval se slovy, že o rozpočtu rozhoduje Poslanecká sněmovna na návrh vlády, a že čas na schválení je až do 30. září. „Průměrný plat ve státní správě je vyšší než v celé ekonomice, není potřeba vyhrožovat,“ komentoval premiér.

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů