Kultura

GLOSA: Oscar pokračuje v sebevraždě s novou cenou za popularitu

obrazek

Smyslem filmových cen není a nikdy nebylo oceňovat někoho, kdo momentálně prodal hodně lístků.

Profimedia.cz

9.8. 14:09 Americkou cenu Oscar média dlouhodobě označovala za nejprestižnější filmovou trofej světa. V posledních letech ale v Hollywoodu provádějí takové vylomeniny, že se svět nestačí divit. A další lahůdkou je plán na zavedení Oscara za „vynikající výkon v populárním filmu“.

V roce 2016 zahájil Hollywood kontroverzní obměnu akademie podle rasového a genderového klíče. Už tehdy kritici upozorňovali, že nominace jsou podivné a zvyšuje se tím počet béčkových umělců v akademii, ale se strážci korektnosti nic nepohnulo. Navíc se kolem prohnalo tornádo MeToo a začalo vyhazovat a dokonce vymazávat lidi z filmů - samozřejmě bez soudu.

Přes to všechno ještě část veřejnosti a novinářů chtěla věřit, že na Oscarech skupina lidí, kteří se celý život věnují filmu, svědomitě oceňuje nejlepší umělecké výkony. Pak ovšem přišla geniální myšlenka udělovat novou cenu - „populárnímu filmu“. Přesná kritéria prý moudrá akademie ještě zveřejní.

Smyslem filmových cen ale není a nikdy nebylo oceňovat někoho, kdo momentálně prodal hodně lístků. Akademie existují proto, aby lidé, kteří se filmem dlouhodobě zabývají, upozornili na vynikající umělecké dílo bez ohledu na tržby. Člověk si pak doporučení může, nebo nemusí přečíst.

Pokud se budou rozdávat Oscary podle popularity, tak stačí zavolat účetnímu a zeptat se, kdo letos nejvíc prodával. Akademie o tom nemůže hlasovat, takže se rovnou může rozpustit. Akademie, která předává ceny podle popularity, je zbytečná.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Wenderse, exotické Zakarpatí, zákulisí českých voleb i papeže nabízí Ji.hlava

-

dnes 12:57 Video: Filmy o předvolební kampani v Česku, Zakarpatí...

Zoufalé rodiny chtěly uletět komunistům balónem. Snímek Balón míří do kin

-

dnes 10:02 Video: Snímek režiséra Michaela Herbiga nabízí skutečný...

Žádný hip-hop ani Madonna, žebříček v USA ovládl 76letý McCartney

-

dnes 08:02 Britský hudebník Paul McCartney ovládl po více než...

Nová alba: Ivan Kral, Olympic či David Guetta

-

dnes 07:00 V posledních dnech se v hudebním světě objevily novinky...

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

včera 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...

Režisér X-Menů chce oživit Rudou Sonju, téměř legendární béčko z 80. let

-

včera 17:04 Osmdesátá léta zažívají velký návrat ve filmu i v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů