Internet a PC

Němci poslali přes 200 000 stížností sociálním sítím. Za pouhý půlrok

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Archiv, Právo

31.7. 08:21 Přes 200 000 stížností spojených s žádostí o smazání obsahu dostaly za první letošní půlrok Facebook a YouTube od německých uživatelů. Vyhověly jim zhruba ve čtvrtině případů, informoval list Süddeutsche Zeitung. V Německu od letošního roku platí zákon, který provozovatelům podobných platforem hrozí pokutou až 50 miliónů eur (1,3 miliardy korun) v případě, že nebudou důsledně mazat protiprávní příspěvky.

Nejvíce stížností - 214 827 - přišlo na videa a komentáře pod nimi na serveru YouTube. V reakci na ně společnost pro uživatele v Německu zablokovala 58 297 z nich, což představuje 27 procent. Nejčastějším důvodem bylo to, že příspěvky byly nenávistné, extremistické nebo urážlivé.

Výrazně méně příspěvků - 1704 - nahlásili uživatelé Facebooku, což může podle některých komentářů souviset s tím, že je zde výrazně složitější na příspěvky upozornit než třeba na YouTube. Facebook zablokoval 362 z těchto příspěvků, tedy 21 procent.

Obavy z cenzury byly liché

Při zavádění nového německého zákona do praxe panovaly obavy, že povede k rozsáhlé cenzuře na internetu. První čísla ale podle Süddeutsche Zeitung ukazují, že výsledkem normy žádná taková cenzura není. Na druhou stranu internetové společnosti tvrdí, že v případě pochybností o daném příspěvku raději sáhnou k jeho zablokování, než aby se vystavily možnosti dostat pokutu.

Německé stížnosti na YouTube podle firmy Google, která tuto platformu provozuje, prověřuje 100 lidí, stížnosti na Facebooku 65. Když si u daného příspěvku nejsou jistí, mohou ho předat na další posouzení firemním nebo externím právníkům.

Německá norma sociálním sítím ukládá, aby daly uživatelům možnost jednoduše a kdykoli nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Platformy musí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně protiprávní příspěvky do 24 hodin smazat. V nejasných případech mají na posouzení sedm dní, výjimečně i více.

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Za vylepšení hráči rádi zaplatí. Bezplatný Fortnite vydělal první miliardu

-

dnes 06:13 Video: Rovnou miliardu dolarů, tedy v přepočtu více než...

Nové iPhony doženou konkurenci, zvládnou dvě SIM karty najednou

-

včera 14:04 Premiéra nových iPhonů se nezadržitelně blíží....

Herní grafiky od Nvidie se ukážou v pondělí. Nabídnou obrovský výkon

-

včera 12:17 Video: Tento týden se uskutečnila velká tisková...

Co umí moderní notebooky a hybridy

-

včera 10:05 Obrazem: Ani během letních prázdnin neváhají velcí...

Adobe vydalo velký balík oprav. Chyby obsahuje Flash Player i Acrobat Reader

-

včera 09:12 Na pozoru by se měli mít uživatelé aplikací od...

Státy USA pracují na lepším zabezpečení volebních systémů. Kvůli hackerům

-

včera 08:01 Většina amerických států si opatřila technické...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů