Zahraniční

Migranty jiné barvy pleti by v Praze zbili, řekl nizozemský ministr. ČR čeká omluvu

obrazek

Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok

FOTO: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

19.7. 13:19 (aktualizováno: 19.7. 16:28) Kdyby migranti jiné barvy pleti přišli do Prahy či Varšavy, asi by je tam zbili. Na nedávném uzavřeném setkání se zaměstnanci mezinárodních organizací, jehož záznam ve čtvrtek unikl do médií, to prohlásil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Konstatoval také to, že koncept multikulturalismu selhal, a varoval, že východoevropské státy nikdy nebudou souhlasit s přerozdělováním migrantů. Ministerstvo zahraničí Novinky informovalo, že se Blok za své výroky omluví.

„Projděte se ulicí ve Varšavě nebo v Praze. Tam nechodí vůbec žádní barevní lidé. Ti lidé (migranti) jsou během týdne pryč. Byli by pravděpodobně zbiti,” uvedl šéf nizozemské diplomacie a dodal, že cizinci jiné barvy pleti nemají ve východní Evropě žádné vyhlídky na normální život.

Člen Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho také označil multikulturalismus za zkrachovalý koncept. Pobouřil navíc občany Surinamu, když jejich zemi označil za příklad neúspěchu soužití více etnik. Kritiku si za svá slova Blok vysloužil od opozice i z vlastní strany.

„Jmenujte mi příklad jediné multietnické nebo multikulturní společnosti, kde původní obyvatelstvo stále žije – takže Austrálie a Spojené státy vypadávají, protože původní obyvatelstvo tam bylo vyhlazeno... Neznám takovou,” uvedl Blok.

Česko si počká na omluvu

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová Novinky informovala, že se šéf nizozemské diplomacie hodlá dotčeným zemím hodlá omluvit.

„Výroky ministra zahraničí Nizozemska považujeme za nešťastné, v tuto chvíli však nevidíme důvod záležitost dále komentovat. Šéf nizozemské diplomacie svých slov lituje a hodlá se dotčeným zemím omluvit, což vítáme,” uvedla Valentová.

Chtěl jsem vyvolat diskusi, hájí se Blok

Podle listu De Volkskrant Blok na jednání, které se konalo 10. července, mluvil hlavně o migraci a jejím řešení. Uvedl mimo jiné, že se v Evropské unii nikdy nemůže prosadit koncept centrálního rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé členské země. „Východoevropané s tím nebudou nikdy souhlasit,” řekl nizozemský ministr zahraničí s tím, že i kdyby se přece jen podařilo členské státy na východě EU přesvědčit, problém by to nevyřešilo.

Na žádost televize Zembla, která jako první Blokovy výroky zveřejnila, o vysvětlení, Blok řekl, že jeho cílem bylo zčásti vyvolat reakci přítomných a vyslechnout si jejich zkušenosti. „Na uzavřeném jednání jsem použil příklady, které by ve veřejné debatě mohly být považovány za špatně vybrané,” dodal ministr. V prohlášení později uvedl, že jeho slova byla příliš silná a že lituje, pokud někoho urazila.

Právě ministr Blok v dubnu vyjádřil lítost nad incidentem, při kterém skupina Nizozemců napadla číšníka z restaurace v centru Prahy. Šéf nizozemské diplomacie tehdy uvedl, že se za své spoluobčany, z nichž dva jsou stále v české vazbě, stydí. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Kostariku postihlo silné zemětřesení

-

dnes 07:02 Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti...

Další spor o loď plnou migrantů. Nechtějí ji na Maltě ani v Itálii

-

včera 21:38 Malta odmítla vpustit do přístavu loď italské lodní...

Tragédii v Janově mohlo způsobit prasknutí ocelového nosného lana na mostě

-

včera 19:02 Video: Za „hodnověrnou pracovní hypotézu” označil...

Čína cvičí útok na USA, varuje Pentagon

-

včera 18:49 Čínská lidová armáda nacvičuje útoky na cíle Spojených...

Po pádu mostu volali zoufalí lidé z tunelu, policistům chyběly informace

-

včera 18:25 Video: Záznamy z tísňové linky janovské policie, kam...

V Janově odtáhli z mostu auta a odstranili trosky z řeky

-

včera 15:54 Video: Hrozbu, že by italský Janov v případě prudkých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů