Bydlení

Živá zahrada ve stylu první republiky s květinami, které pěstovaly naše babičky

Prvorepubliková zahrada je k vidění na pražské Letné.

ZDROJ: Novinky

19.7. 06:42 Květiny, které pěstovaly naše babičky, zahradní architektura, květinové záhony jako vystřižené z doby Karla Čapka, atmosféra meziválečného období. To vše a mnohem více nabízí výstava Živá zahrada ve stylu první republiky, kterou návštěvníci najdou v pražském Národním zemědělském muzeu. Přístupná je od středy 18. července.

„Je to stylizovaná zahrada, která má připomenout zahrady, které vznikaly v době první republiky. Má ukázat dnešním návštěvníkům, co pěstovaly naše babičky,“ řekl Novinkám vládní zmocněnec pro koordinaci projektu Společné století Zdeněk Novák.

Na záhonech před muzeem lze spatřit mnoho nádherných rostlin, které byly tehdy v módě. K vidění jsou růže, jasmín, trvalky, sloupovité buky, červenolistý myrobalán, popínavé rostliny a mnoho dalších.

Živá zahrada ve stylu první republiky s květinami, které pěstovaly naše babičky.

FOTO: Novinky

Kromě již zmiňovaných záhonů před budovou muzea jsou některé ukryty také na střeše budovy.

„Stromkové růže byly tehdy v módě, skleněné koule nemohly chybět v žádné zahrádce. Sortiment, který se tehdy pěstoval, popsal podle mě nejlépe Karel Čapek ve své knize Zahradníkův rok,“ doplnil Novák s tím, že v rámci celého projektu také vznikla speciální publikace.

Podle Nováka chce Národní zemědělské muzeum touto originální zahradou dokázat, že nejenom ve výtvarném umění nebo v hudbě se české umění ve světě prosadilo, ale právě i v umění zahradním.

Rozdíl mezi dnešní a prvorepublikovou zahradou je podle něj především v sortimentu a přítomnosti bazénu. „Dnes jsou naše zahrady skutečně internacionální, žádné zahradě v podstatě nechybí bazén. Tehdy si je dovolili továrníci čili i současné zahrady jsou výrazem toho, v jakém blahobytu dnešní společnost žije. Tehdejší zahrady mnohem lépe prezentovaly soudobý terén zahradnického světa,“ dodal Novák.

Součástí zahrady je samozřejmě i zahradní architektura.

FOTO: Novinky

Zahradní architektura

Kromě nádherných květin historickou atmosféru výstavy doplňuje také zahradní architektura. Altány, soudobá houpačka nebo prvorepublikový kolotoč jsou také její součástí, proto je prostředí vhodné i pro děti, které zde najdou skutečně velké vyžití. Kromě těchto atrakcí jsou k vidění i volně pobíhající drobná hospodářská zvířata.

Vstupné není závislé na vstupném do muzea, návštěva je zdarma. Výstava je přístupná veřejnosti od středy 18. července a bude i po celý rok. V jeho průběhu se pak vzhled zahrady bude měnit.

Kristýna Léblová, luh, Novinky

nahoru

Bydlení:

Postel monitorující spánek dokáže pomoci i s chrápáním

-

dnes 12:27 Video: Zdravý spánek je pro život velmi důležitý....

U ledovcového jezera vyrostl idylický bungalov ze dřeva a kamene

-

dnes 08:22 Obrazem: V krásné oblasti u ledovcového jezera...

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

dnes 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

včera 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...

Koupelnovému nábytku vedle klasiky stále častěji vládne i pestrost

-

včera 08:47 Obrazem: Koupelna není jen obyčejné místo, které...

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

-

včera 06:40 Video: Respektovat vzhled domu a zachovat jeho...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů