Domácí

Zeman v dopise „doporučoval” Babišovi, ať mu navrhne místo Pocheho Hamáčka

obrazek

Jednání prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem v Lánech

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

17.7. 15:20 Když premiér Andrej Babiš (ANO) v červnu navrhl do čela ministerstva zahraničí šéfa ČSSD Jana Hamáčka místo původně navrhovaného Miroslava Pocheho, postupoval podle doporučení prezidenta Miloše Zemana. Dopis od prezidenta, získaný na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, publikoval v úterý twitterový účet @StoSestka, Hrad jeho pravost potvrdil.

„Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády,” napsal Zeman Babišovi 24. června. „Proti této nominaci mám výhrady,” dodal Zeman.

Odkázal při tom na slova poslance Pirátů Jakuba Michálka o Pocheho údajné navázanosti na „korupční prostředí pražského magistrátu”. Zmínil rovněž Pocheho „minulé postoje” k migrační krizi a Babišovi „doporučil”, aby na funkci navrhl Hamáčka.

Prezidentská kancelář nám poskytla znění dopisu, který pan prezident zaslal předsedovi vlády @AndrejBabis v reakci na jeho návrh na jmenování pana Miroslava Pocheho (@PocheMEP) ministrem zahraničních věcí. pic.twitter.com/3ujjHA5474

— 106/1999 Sb. (@StoSestka) 17. července 2018

Autenticitu dopisu potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že „dopis byl předán osobně v Lánech na trojstranné schůzce”, jíž se vedle prezidenta zúčastnili i Babiš s Hamáčkem.

Taková schůzka skutečně proběhla, ani jeden z politiků však po ní před novináře nepředstoupil, Babiš i Hamáček hned po jednání oba odjeli. [celá zpráva]

Lány, Masarykova pracovna, právě teď. Setkání pana prezidenta s premiérem Andrejem Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zahájeno! pic.twitter.com/MzV0VMCj47

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. června 2018

Den po Zemanově dopisu, tedy 25. června, odeslal Babiš na Hrad seznam lidí, které navrhuje na ministry. V něm figuroval i Poche.

Tentýž den nicméně premiér odeslal prezidentovi i dopis, v němž napsal, že v reakci na jeho dopis z předchozího dne pro případ, že by se Zeman rozhodl nevyhovět jeho návrhu na jmenování Pocheho, navrhuje, aby byl řízením resortu zahraničních věcí dočasně pověřen Hamáček. [celá zpráva] Tak se také stalo.

Dopisy ke jmenování vlády, které Andrej Babiš odeslal na Hrad (Zdroj: Úřad vlády)

Ministr Hamáček následně udělal na ministerstvu zahraničí z Pocheho politického tajemníka, který, vzdor prezidentovi, resort fakticky vede.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

V Brně a Prostějově si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Po celé republice si v úterý lidé připomínali padesáté...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

Nový Bor hledá dívky ze snímku, který vyfotil Jan Palach

-

dnes 13:45 Seděly na dlažbě před kostelem v cípu novoborského...

Tohle není demokracie, sepsul Vondráček demonstranty. Babiš si prý už zvykl

-

dnes 12:39 Video: aktualizováno Na demonstrace jsem si zvykl,...

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů