Kultura

Zemřel režisér Petr Weigl známý adaptací dramatu Radúz a Mahulena

obrazek

Filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg Petr Weigl přebírá 26. března 2016 zvláštní cenu Kolegia pro udílení Cen Thálie. Weigl známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl zemřel ve věku 79 let.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

15.7. 19:25 Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl. V neděli o tom informoval server Idnes.

Weigl, označovaný za mistra hudebních obrazů, je podepsán například pod filmem Radúz a Mahulena. Snímek s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavních rolích patří k legendám československé kinematografie. Weigl je považován za filmaře s osobitým a nezaměnitelným rukopisem.

Od počátku 70. let se datovala jeho spolupráce se zahraničními producenty, která mu umožnila filmovat i se světovými umělci. Výsledkem je například Utrpení svatého Sebastiána nebo Olověná noc v hlavní roli s Michaelem Biehnem známým z Terminátora nebo Vetřelců.

Rusalka, Faust a Markéta, Marie Stuartovna či Evžen Oněgin

Za vrchol Weiglovy tvorby jsou považovány filmově ztvárněné opery Rusalka, Faust a Markéta, Marie Stuartovna, Lady Macbeth z Mcenského újezdu či Evžen Oněgin.

Vedle režie působil i jako dramaturg, v letech 1961 až 1976 v Československé televizi, poté do roku 1991 v baletu Národního divadla.

Jeho tvorba měla mimořádný ohlas doma i v zahraničí. Dvakrát obdržel cenu festivalu Prix d'Italia – v roce 1969 za film Bludiště moci a o tři roky později za Romea a Julii.

Za celoživotní, umělecky svébytné rozvíjení hudebně dramatických forem v televizi a ve filmu mu před deseti lety udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury. V roce 2016 byl poctěn zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie.

ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

včera 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

včera 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

včera 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

včera 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

včera 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

včera 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů