Ekonomika

Cihelny nestíhají. Wienerberger zastavil objednávky, má vyprodáno

obrazek

Ilustrační snímek

FOTO: Readymat

13.7. 21:35 Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v ČR, pozastavila objednávky, zboží je vyprodané. Na trh dodala od začátku roku o 20 procent výrobků víc než loni za stejné období, tržby letos vzrostly meziročně o 30 procent. Závody společnosti vyrábějí na maximum, 24 hodin denně sedm dní v týdnu. V pátek to uvedl jednatel firmy Wienerberger Luděk Bárta.

Situace podle Bárty trvá od loňského podzimu a souvisí s tím, že se urychluje sjednávání hypoték.

„Lidé mají obavy z toho, jak se vyvíjí ceny bytů. Normální sezona byla vždycky do října, pak byla zima, v dubnu to zas pomaličku startovalo. Letos nebyla žádná zima, z hlediska počasí i z hlediska stavění, stavělo se skrz, přes zimu jsme prodávali dvakrát tolik co minulá léta a do sezony jsme šli bez zásob. Je to nenormální situace tažená očekáváním lidí: rychle koupit, byty jsou drahé,” řekl Bárta.

„Naposledy jsme obdobné situaci čelili v roce 2008,” doplnil Bárta. Na trhu chybí cihly i izolační vata, potvrdili ČTK před časem stavaři i zástupce firmy Heluz cihlářský průmysl, jíž stoupla meziročně poptávka po cihlách o deset až patnáct procent.

Podle Bárty klesá dostupnost bydlení. Wienerberger a Svaz podnikatelů ve stavebnictví jedná s vládou o programu podpory bytové výstavby, který zvýší dostupnost bydlení pro střední třídu, mladé rodiny i sociálně slabší

Během dvou dnů bylo vyprodáno

Wienerberger, jehož roční výrobní kapacita je 10 tisíc domů, zkusil před týdnem otevřít objednávky. „Během dvou, tří dnů jsme byli vyprodaní na další měsíc. To není normální situace. Běžné roky máme objednávky v zimě na dva dny, v létě na šest až osm dní, máme (zboží) skladem a dodáváme okamžitě,” dodal Bárta.

Firma fúzující se společností Tondach zaměstnává asi 950 lidí. Čistý obrat měla loni 1,78 miliardy korun. Společnost je členem skupiny Wienerberger, největšího světového výrobce cihel. V Česku má sedm cihelen, závod na nosníky i čtyři závody na výrobu keramické krytiny. Po převzetí firmy Tondach se stala také největším výrobcem keramických střešních krytin u nás.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...

Jste v protisměru! Varovné značky vyrostou i v Česku

-

včera 13:40 Video: Česko bude používat pro varování řidičů...

Bezprecedentní suma. Státy eurozóny nalily za osm let do Řecka 6,6 biliónu korun

-

včera 11:56 Dlouhodobě předluženému Řecku v roce 2010 hrozil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů