Kultura

RECENZE: Dosud neznámý Malý Mikuláš

obrazek

Obal knižní novinky.

FOTO: Albatros

12.7. 11:25 Povídky o školákovi Mikulášovi a jeho přátelích z pera spisovatele Reného Goscinnyho jsou notoricky známé. Málo se ovšem v našich končinách ví, že tenhle klučina původně vznikl jako komiksová postava.

Jeho příhody se poprvé objevily v roce 1955 na stránkách belgického deníku Le Moustique a později je Goscinny a kreslíř Jean-Jacques Sempé tvořili pro noviny Sud Ouest.

K českému čtenáři se takto zpracovaný Mikuláš dostává vůbec poprvé, na stránkách krásně vypravené knížky, která každého fanouška tohohle francouzského školáka chytí za srdce. Při čtení a prohlížení si znovu uvědomí kongenialitu a vzácné souznění dvou výrazných tvůrčích osobností francouzské literatury.

René Goscinny, kromě jiného autor komiksů o Asterixovi, byl nadán úžasným talentem nahlížet na dospělácké záležitosti a trable průzračně čistou dětskou optikou.

I na zdánlivě omezeném prostoru jedné stránky dokázal vystavět vtipný a skvěle vypointovaný příběh, který by ovšem nefungoval tak skvěle, kdyby mu tvář a podobu nevtiskl kreslíř Jean-Jacques Sempé.

Jeho práce je zcela jedinečná, nezaměnitelná. Úžasný smysl pro detail, zkratku, dokonalá práce s charakterem jednotlivých postav, s výrazem jejich tváře, který řekne víc než tři odstavce textu. Při pečlivém prohlížení jeho kreseb lze najít další maličkosti a vtipy, které činí Mikuláše tak jedinečným. Jedno bez druhého by nemohlo fungovat, ale na rozdíl od dobře známých knižních vydání Mikulášových patálií, které stojí přece jen více na textu a kresby jsou „jen“ jeho fenomenální ilustrací, zde je králem Sempé.

Srovnávat povídky a komiksy nemá cenu. Kniha je základ, úhelný kámen, z něhož vznikl roztomilý, poetický svět, zalidněný úžasnými figurkami – Vendelínem, Fridolínem, Albínem, dohlížitelem Polívkou, Lojzičkou a dalšími. Ty sice na stránkách téhle knížky nejsou – je na nich ale soused pan Durda –, zato se nabízí jedinečná příležitost konečně zjistit, jak to celé začalo. A jedním přečtením to nejspíš nekončí.

Sempé, Goscinny: Malý Mikuláš

Albatros, překlad: Kristýna Brunclíková, 48 stran, 249 Kč

Celkové hodnocení 100 %

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Jindřich Göth, Právo

nahoru

Kultura:

Zemřel spisovatel a překladatel Nenadál, přeložil i Sophiinu volbu

-

dnes 12:58 Ve věku 88 let v úterý zemřel spisovatel, překladatel a...

Symfonici zahrají melodie z počítačových her jako Mortal Kombat a Super Mario

-

dnes 12:54 Dva koncerty v Obecním domě v Praze odehrají 6. září...

Zpěvačka Joss Stone: Každý chce milovat a cítit lásku

-

dnes 12:34 Již ve středu začne festival Colours of Ostrava. Na...

Nejdražší čínský fantasy film totálně propadl a bude stažen z kin

-

dnes 11:10 Největší projekt čínské kinematografie, fantasy film...

Hobojista Vilém Veverka: Hoboj dokáže nejlépe vyjádřit emoce

-

dnes 10:43 Patří k nejrespektovanějším českým interpretům klasické...

Soulfly v Praze nabídnou ochutnávku z nového alba

-

dnes 10:04 Americká thrashmetalová skupina Soulfly vystoupí v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů