Ekonomika

Spotřeba elektřiny v Česku stoupla za sto let 74krát

obrazek

Chladicí věže uhelné elektrárny (dnes teplárny) Trmice na snímku z roku 1930.

FOTO: archiv ČEZ

11.7. 20:55 V průměru každý rok o 4,4 procenta stoupala za posledních sto let spotřeba elektřiny v českých zemích. Zatímco při vzniku republiky v roce 1918 činila hrubá spotřeba na území Čech, Moravy a Slezska celkem jednu terawatthodinu, nyní to je téměř 74 TWh.

V Česku se tedy spotřebovalo za 100 let existence přes 3 350 TWh elektřiny, což je více než současná roční spotřeba všech zemí Evropské unie. Statistiku ve středu zveřejnila energetická společnost ČEZ, vychází přitom z dat Energetického regulačního úřadu a dalších dostupných zdrojů.

Elektřina se v době vzniku republiky využívala převážně v průmyslu a zemědělství, zaváděly ji například pily, mlýny, hamry, tkalcovny či sklárny. K domácnostem si razila cestu postupně, často ve formě přebytků prodávaných podniky.

Boom tažený zemědělci

„Za systematickou elektrizací českých zemí paradoxně nestály požadavky průmyslu, který si byl schopen dostatečně levnou energii obstarat sám, ale nároky tehdy dominantního agrárního sektoru. Nedostatek pracovních sil vedl k tomu, že farmáři hledali náhradu lidské práce ve strojích. Začaly tak vznikat malé elektrárny s lokálními distribučními sítěmi,” uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Z dat vyplývá, že už za dob první republiky byl energetický průmysl v českých zemích na velice vysoké úrovni. Nově vzniklé Československo bylo celosvětově na devátém místě v průměrné výrobě elektrického proudu na obyvatele, zatímco dnes se pohybuje ve třetí desítce. Celkově se elektrické energie spotřebovalo zhruba 1000 GWh za rok, což by nyní nestačilo ani Karlovarskému kraji, který má nejmenší počet obyvatel v Česku.

Slavíme století elektřiny! Věděli jste, že spotřeba elektrické energie v Česku stoupla za sto let celkem 74krát? To znamená růst každý rok v průměru o 4,4 %. #100LetEnergetiky #100let https://t.co/foQsrztpks pic.twitter.com/HizHQ2Jf2P

— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) July 11, 2018

Přístup k elektřině měla v roce 1918 v Čechách na Moravě a ve Slezsku jen zhruba třetina obyvatel, v samotných Čechách to bylo 40 procent. Na Slovensku byly k elektrické síti při vzniku republiky připojeny naproti tomu jen dvě procenta měst a obcí. Domácnost s přístupem k elektřině spotřebovala v roce 1918 v průměru 100 kWh. To by dnes jedné české domácnosti nevystačilo ani na dva týdny.

Situace se rychle začala zlepšovat po roce 1919, kdy Národní shromáždění přijalo zákon o všeobecné elektrizaci. Nově vzniklé a vládou podporované energetické společnosti vystavěly až 500 km rozvodných sítí za rok. Přestože se elektrifikace českých zemí výrazně zpomalila během druhé světové války, v roce 1955 bylo již pokrytí kompletní.

„Elektřina se za sto let existence našeho státu stala doslova motorem ekonomiky, zvláště v tak průmyslové zemi, jakou je ČR,“ uvedl ředitel ČEZ Daniel Beneš. „A tento trend bude pokračovat. Předpokládá se, že elektřina coby nejušlechtilejší forma energie, která se bude čím dál víc vyrábět z obnovitelných zdrojů, postupně nahradí ostatní formy jako uhlí nebo ropa,“ dodal.

Podle studie evropského sdružení Eurelectric spotřeba elektřiny i v dalších letech poroste především kvůli většímu využití elektřiny v dopravě i vytápění budov.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nezaměstnané Francouze lákají do Česka. Na 38 tisíc hrubého, hospody a krásné hrady

-

včera 17:43 Francouzské velvyslanectví v Praze a francouzská...

Akcie producenta marihuany na Wall Street za den posílily o 38 procent

-

včera 14:04 Akcie kanadského producenta léčebného konopí Tilray ve...

ÚOHS tentokrát zamítl námitky Kapsche proti mýtnému tendru

-

včera 12:49 aktualizováno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže...

Volkswagen se kvůli americkým sankcím stahuje z Íránu

-

včera 10:40 Německá automobilka v důsledku nových amerických...

Benzín a nafta jsou nejdražší za téměř čtyři roky

-

včera 09:11 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku dál mírně rostou....

Levnější Tesco. Britský řetězec otevírá nové diskonty s názvem Jack's

-

19.9. 20:03 Britský provozovatel supermarketů Tesco představil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů