Zahraniční

Kdo jsou zachránci thajských chlapců? Doktor, ajťák či bývalý hasič

obrazek

Tým potápěčů thajského královského námořnictva po skončené akci v jeskynním komplexu.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

11.7. 18:46 Speciální operace na vyproštění 12 chlapců z fotbalového týmu a jejich trenéra, kteří uvízli 23. června v jeskynním komplexu na severu Thajska, byla globální mezinárodní akce, uvedl server BBC. Akce se zúčastnili nejen specialisté z thajského královského námořnictva, ale i zahraniční potápěči. Celkově se na záchraně podílelo 40 thajských a 50 zahraničních potápěčů, uvedl guvernér Narongsak Osottanakón, který byl zároveň velitelem záchranné mise.

Skupina, která se tři dny po sobě dostávala do jeskyně a chlapce vyprostila, měla celkem 18 členů. Úřady byly velmi skoupé na informace o jejím složení, částečně i proto, že si samotní záchranáři nepřáli zvláštní publicitu.

Od počátku byl členem týmu australský lékař a zároveň potápěč Richard Harris, který pracuje jako anesteziolog ve městě Adelaide. Jeho přítomnost si vyžádali britští potápěči, uvedl server BBC. Právě on byl tím, kdo dal pokyn k celé misi, když chlapce prohlédl a zjistil, že jejich stav je natolik uspokojivý, aby zvládli náročnou cestu zpět.

Adelaide doctor & cave-diving specialist Richard Harris, gave up his holidays so he could assist with the Thailand rescue operation. @9NewsAdel pic.twitter.com/DgVROfywqL

— Edward Godfrey (@EdwardGodfrey9) 9. července 2018

Podle zpráv z médií se doktor Harris podílel na průzkumu jeskynních komplexů v Austrálii, Číně, na Vánočních ostrovech a Novém Zélandu. Specializuje se na záchrannou medicínu.

Po náročné akci na severu Thajska ho ale postihla ztráta. V den, kdy z komplexu bylo vyproštěno poslední dítě s trenérem, mu zemřel otec.

Dalšími členy týmu byli Britové John Volanthen a Richard Stanton. Hlas Johna Volanthena byl první, který chlapci uslyšeli po devíti dnech svého nedobrovolného uvěznění v jeskynním komplexu.

Volanthen, profesí IT konzultant, a bývalý hasič Stanton jsou členy jeskynního záchranného týmu South and Mid Wales. V minulosti se účastnili několika záchranných operací v jeskyních včetně Norska, Francie a Mexika. Na sever Thajska dorazili poté, co je oslovily spolu s dalším britským expertem Robertem Harperem thajské úřady.

Mezi posledními, kteří po záchranné misi opustili jeskynní komplex, byla trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

Speciální operace si vyžádala život Samana Gunana, 38letého důstojníka thajského námořnictva. Pod vodou ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit. Na záchranné misi se podílel jako dobrovolník. „Rád pomáhal druhým, proto se k operaci přidal jako dobrovolník,“ řekla BBC jeho manželka.

Saman Gunan

FOTO: Profimedia.cz

Členem týmu byl také Belgičan Ben Reymenants, který provozuje obchod v Phuketu, a Dán Claus Rasmussen. Ten žije v Thajsku několik let. V současné době je instruktorem v potápěčské škole Blue Label Diving a spolupracuje s firmou Bena Reymenantse. Má zkušenosti s potápěním po celé Asii.

Zveřejnil(a) Claus Rasmussen dne Úterý 10. červenec 2018

Na záchranné misi se podílel také Fin Mikko Paasi, zakladatel potápěčského centra na malém thajském ostrově Koh Tao. Specializuje se na technické potápění, tedy potápění v jeskyních a k vrakům. Původně měl s manželkou slavit osmé výročí svatby, nakonec ale odletěl na sever Thajska a stal se členem mezinárodního záchranného týmu.

Spolu s Passim vyprošťoval chlapce také Ivan Karadžič, jeho společník z potápěčského centra. Právě on BBC popisoval svůj strach, když se blížil k dětem, v jakém stavu je najde a zda budou všichni živí.

Členem týmu byl i Kanaďan Erik Brown, potápěč z Vancouveru. Je spoluzakladatelem potápěčské školy Team Blue Immersion v Egyptě. Během devíti dnů strávil podle svých slov 63 hodin pod vodou.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump: Evropská unie je nepřítel USA

-

včera 17:06 aktualizováno Evropská unie je nepřítelem USA, nechal...

Smí Srbové fandit Chorvatům? Rány z války se hojí pomalu

-

včera 16:18 Vyjádření srbského tenisty Novaka Djokoviče, že na...

Skotská policie zadržela demonstranta, který letěl nad Trumpovým golfovým areálem

-

včera 14:53 Video: Skotská policie zadržela aktivistu hnutí...

Zachráněným thajským chlapcům řekli o smrti potápěče. Rozplakali se a pak mu vzdali hold

-

včera 13:36 V Thajsku se v sobotu uskutečnil státní pohřeb Samana...

Trump prý Mayové radil, aby s EU nejednala, ale zažalovala ji

-

včera 12:22 Americký prezident Donald Trump poradil britské...

Turisté na vrcholu Rysů v Tatrách umístili tabulku se svými jmény, vyvolalo to poprask

-

včera 11:27 Zaměstnanci soukromého dopravce umístili na vrcholu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů