Ekonomika

USA zavedou další cla na dovoz čínského zboží

obrazek

Prezident Donald Trump

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

11.7. 04:55 Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer v úterý oznámil, že Spojené státy uvalí další cla na dovoz čínského zboží. Zavedení desetiprocentních cel na import čínských produktů, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,4 biliónu Kč), je další etapou obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Tentokrát budou mít nová cla patrně přímý dopad na americké spotřebitele, budou se týkat i běžného zboží, jako jsou kabelky nebo digitální fotoaparáty, napsala agentura Bloomberg.

Washington začal v pátek uplatňovat clo ve výši 25 procent na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů (téměř 749 miliard Kč) ročně. Peking okamžitě reagoval protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinil USA ze zahájení největší obchodní války. Americký prezident Donald Trump již dříve pohrozil, že v případě odvetných kroků Číny je připraven zavést další cla.

Zavádění cel je součástí ochranářské politiky šéfa Bílého domu. Podle něj mají cla ukončit "nekalé převody amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny" a ochránit americká pracovní místa.

Postih pro polovinu vývozu 

Cla na čínský dovoz ve výši 200 miliard dolarů postihnou podle agentury DPA asi polovinu veškerého vývozu z Číny do USA. Washington nyní poskytl dva měsíce na veřejné konzultace a až poté zveřejní konečný seznam produktů podléhajících navrženým clům.

Předběžný seznam na webu Úřadu obchodního zmocněnce USA má asi 200 stran. Je na něm různé zboží, od štětek na holení po mražené chobotnice, chemické látky, matrace, svítidla, nábytek, sportovní potřeby a antikvity staré více než 100 let. Nejsou v něm ale například mobilní telefony.

Čína nyní nemůže na americký krok odpovědět stejnou měrou, neboť americký dovoz do Číny loni dosáhl pouze 116 miliard dolarů.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Cla poškodí růst světové ekonomiky, varuje MMF

-

dnes 13:00 Další dovozní cla, která chce uvalit americký prezident...

Benzín konečně trochu zlevní

-

dnes 11:54 Ceny pohonných hmot v České republice začínají pozvolna...

Drahý tweet: Označení záchranáře z Thajska za pedofila stálo Muska dvě miliardy dolarů

-

dnes 11:38 Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla v...

Japonsko a EU podepsaly velkou dohodu o volném obchodu

-

dnes 11:36 aktualizováno Japonsko a Evropská unie podepsaly...

Češi dovážejí více ojetin, za první pololetí jich bylo přes 91 tisíc

-

dnes 11:03 Dovoz ojetých automobilů za první pololetí meziročně...

Kolony na D1 řidičům ničily nervy

-

dnes 04:30 Pravé peklo zažívali v neděli na dálnici D1 mnozí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů