Domácí

Na elektronický recept bude možné vyzvednout léky i v zahraničí

obrazek

Ilustrační foto.

Novinky

3.7. 10:37 Na elektronické recepty bude možné vyzvednout si předepsaný lék i v zahraničí. Počítá s tím projekt, do něhož se zapojil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a koordinátor, kterým je Kraj Vysočina. Fungovat by měl od roku 2020.

Systém přeshraniční výměny elektronických receptů a informací o výdejích léků souvisí s projektem zavedení přeshraničních služeb eHealth. Ten by měl umožnit, aby i lékař v zahraničí mohl nahlédnout do základní anamnézy pacienta z jiného státu EU. Jde o tzv. pacientský souhrn.

„Předávání údajů z elektronického receptu a vracení informací o výdeji eReceptů umožní předepsání v jednom členském státě EU a výdej léku v jiném členském státě,“ uvedla Renata Golasíková ze SÚKL.

„Pacient v zahraničí navštíví lékárnu, kde bude lékárníkovi prostřednictvím národního kontaktního místa zpřístupněn obsah elektronického receptu, a lékárník léky vydá. Informace o výdeji odejde zpět do země vystavení eReceptu, a pokud to národní systém v dané zemi umožní, bude následně předepisující lékař o výdeji léčiv zpětně informován,“ popsala fungování systému. Náklady na jeho vývoj ze tří čtvrtin uhradí EU.

Elektronické recepty fungují od ledna a podle dat SÚKL představují 81 až 95 procent všech vydaných receptů. Za prvních šest měsíců jich bylo vydáno 29 miliónů.

Novinky

nahoru

Domácí:

Meteorologové varovali před silnými dešti a vzestupem hladin řek

-

dnes 12:07 aktualizováno Meteorologové varují před silnými dešti...

Nezabíjel jsem lidi. Kalousek chystá žalobu na Babiše

-

dnes 11:59 Pokud se premiér Andrej Babiš (ANO) neomluví za výroky,...

Pokud Krčál opisoval v bakalářské práci, měl by odejít z vlády, zní z opozice

-

dnes 11:44 aktualizováno V případě, že ministr práce a sociálních...

Metro bude o víkendech jezdit častěji

-

dnes 10:53 Pražské metro bude od září o víkendu jezdit častěji....

Společný podnik pro metro D zatím nebude

-

dnes 10:31 Pražští radní měli v úterý hlasovat o schválení...

Malování na poníky vymyslely brigádnice a dostaly padáka

-

dnes 09:27 Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů