Domácí

Volby by vyhrálo ANO. SPD je na sestupu

obrazek

Volební model v červnu podle Median ve srovnání s výsledkem voleb

FOTO: David Ryneš, Novinky

27.6. 16:14 (aktualizováno: 27.6. 16:58) Volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše se ziskem 31,5 procenta hlasů, druhá by stejně jako v reálných loňských volbách skončila ODS. Třetí pozici obsadili Piráti následovaní sociálními demokraty, jejichž obliba mírně vzrostla. Preference naopak setrvale klesají hnutí SPD, vyplývá z šetření agentury Median.

Do Sněmovny by se vedle zmíněných stran dostala i oslabující KSČM (8 %) a TOP 09 (6 %). Pod nutnou pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory parlamentu naopak zůstaly KDU-ČSL (4,5 %), STAN (4 %) či Zelení (2 %).

„ANO po mírném oslabení v únoru a březnu 2018 se stabilizuje okolo hranice zisku 30 % a jeho podpora by tedy mohla být srovnatelná s loňskými volbami. Podpora ODS naopak po dubnovém vrcholu (14 %) oslabila (na 12,5 %). Piráti po vrcholu z února 2018 stagnují kolem 11 %. Trend ztráty podpory lze sledovat u SPD – Tomio Okamura, která by nyní získala 8,5 % hlasů (10,6 % ve volbách),” shrnul Median výsledky.

Průzkum vznikal v době rodící se vládní koalice, výzkumníci si proto všímají i pozic dotčených stran. „Levicové strany ČSSD a KSČM se drží zhruba na zisku z říjnových voleb či jen mírně nad ním, přičemž posílila pozice ČSSD a oslabuje KSČM,” uvádí.

Výzkum však probíhal majoritně během vyjednávání o nové vládě, ale před kontroverzí okolo (ne)jmenování Miroslava Pocheho (ČSSD).

Průzkum probíhal od 25. května až 26. června, zúčastnilo se ho 1141 respondentů.

Novinky

nahoru

Domácí:

Střední generace má plíce o pět let starší, než by měla mít

-

včera 18:45 Přibližně pětina z téměř tisíce lidí, kteří přišli do...

Novým ředitelem Bulovky se stal Jan Kvaček

-

včera 18:17 Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan...

Kohout z pražského orloje dostal nový zlatý kabát

-

včera 17:49 Video: Pražský orloj zahalilo v lednu letošního roku...

Hamáčkovi radí slovenský policejní exprezident, který skončil kvůli vraždě novináře

-

včera 16:47 Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar,...

Brněnský detenční ústav dostal další místa pro nejtěžší zločince

-

včera 14:47 Video: V samostatné budově uvnitř areálu brněnské...

Na první misi přišel o život. Lidé se v Plzni rozloučili s Patrikem Štěpánkem

-

včera 12:59 Video: aktualizováno V armádě byl teprve tři roky. V...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů