Kultura

RECENZE: Shakespearova komedie jako pestrobarevný mirákl

obrazek

Akční Helena Anny Fialové dominuje inscenaci Dobrý konec všechno spraví.

FOTO: © Agentura SCHOK Jiří Kottas

27.6. 14:28 Premiéra inscenace Dobrý konec všechno spraví v Královské zahradě Pražského hradu otevřela v úterý Letní shakespearovské slavnosti. Poslední Shakespearova komedie (poté už psal jen tragédie a romance) není u nás známá.

Ve středu zápletky stojí dcera slavného lékaře Helena, bojující o svou zneuznanou lásku, kterou i s ní odvrhl její šlechtický manžel Bertram, a to až do vytouženého „dobrého konce“.

Nebyl by to režisér Pitínský, kdyby inscenaci nenaplnil skrytými metaforami a významy. Hraje se o dvojím zázraku - uzdravení francouzského krále (Martin Dejdar) a zázračném „polepšení“ Bertrama. A také jeho šejdířského nohsleda Parola (Ondřej Pavelka).

Hraje se ve výrazně barevných kostýmech, jejichž styl sahá od baroka až po „vystajlovanou“ zlatou mládež. Inscenace je plná více či méně zřejmých odkazů - od okázalosti francouzského dvora Krále Slunce přes molièrovské baroko až kamsi ke středověkým miráklům s jejich křesťanskou symbolikou, v níž Helena nabývá podoby Panny Marie. Do jaké míry to vše koresponduje se Shakespearovým textem v mluvném překladu Martina Hilského, je otázka.

Zleva Martin Siničák jako Bertram a Ondřej Pavelka jako jeho společník Parol.

FOTO: © Agentura SCHOK Jiří Kottas

Rozhodně tím ale inscenace nabývá na divácké přitažlivosti a víceznačnosti. Tu jí dodává i hudba Vladimíra Franze, jež obratně pracuje s historickými odkazy, tematickou charakteristikou postav a modeluje dramatické situace.

Barevná agresivita kostýmů jako by určovala i expresivitu hereckého projevu, posílenou o výraznou pohybovou složku. Ta kulminuje v malvoliovském Šaškovi (David Janošek), ale neustálý pohyb dynamizuje herecký projev většiny postav i inscenaci jako celek.

Helena (Anna Fialová) přijela do Paříže uzdravit francouzského krále (Martin Dejdar) a získat manžela.

FOTO: Viktor Kronbauer

Helena je velkou hereckou příležitostí pro Annu Fialovou. Ta ji nepromarnila a rozvíjí postavu od puberťačky zmítané zamilovaností až k cílevědomé ženě, jdoucí tvrdě za svým. Má dívčí půvab, komediální dravost a až záviděníhodnou hereckou energii.

Bertram Martina Siničáka je zhýčkaný synáček z dobré rodiny, který si může dovolit vše a nerad se podřizuje autoritám. Jeho společník Parol odpudivý a zbabělý patolízal, nicméně Shakespeare i Pavelka ho obdařují archetypální sympatičností podobných pobudů. V roli hraběnky rousillonské září Marie Durnová hereckou kultivovaností, skvělou řečovou kulturou a nadhledem nad postavou i příběhem.

Inscenace má dobrý rozjezd a spád, který na premiéře poztrácela v druhé polovině, kde také zlevnila v jisté podbízivosti divákům. Ale pravdou je, že na koncentraci premiéry se podepsal i vytrvalý déšť, který přerušil začátek druhé poloviny a několikrát se v jejím průběhu vrátil.

William Shakespeare: Dobrý konec všechno spraví
Režie J. A. Pitínský, scéna Jan Štěpánek, kostýmy Jana Preková, hudba Vladimír Franz. Premiéra 26. června v Královské zahradě Pražského hradu, Praha

Hodnocení: 75 %

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Kam zmizela poslední deska Arethy Franklin? Pomáhali s ní Stevie Wonder i Elton

-

včera 17:55 V červnu 2017 oznámila Aretha Franklin, že pracuje s...

Ondřej Smeykal pozval na Výpravu významné zahraniční hosty

-

včera 16:40 Výprava je série koncertů, kterou pořádá český hráč na...

Kdy vznikla první česká sci-fi? Dodnes je předmětem sporů

-

včera 15:43 Česká sci-fi literatura nebyla nikdy tak bohatá jako...

Frýdlant vzdal poctu oběma jazzovým Karlům

-

včera 10:50 Jen jednou do roka lze slyšet jazzové špičky na...

Královna Aretha odešla, aby usedla na trůn v nebi. Elton John, Kravitz i Obama vzpomínají

-

včera 10:28 Celý hudební i filmový a umělecký svět vzpomíná na...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Četnických humoresek a Anděla s ďáblem v těle

-

včera 08:56 Ve věku 90 let zemřel v pondělí scenárista a dramaturg...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů