Domácí

Zeman přijme Pocheho, oznámil Hrad. Babiš si od schůzky slibuje řešení

Premiér Andrej Babiš na tiskovém brífinku v Průhonicích, kde okomentoval nedělní schůzku s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

ZDROJ: ČTK

17.6. 16:05 (aktualizováno: 17.6. 17:21) Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Po schůzce Zemana s premiérem Andrejem Babišem na zámku v Lánech to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman podle něj hodlá Pocheho požádat, aby zvážil kandidaturu na zmíněnou funkci a usnadnil tak vznik vlády. Babiš po schůzce odjel beze slova, novináře svolal do Průhonic.

„Prezident republiky informoval předsedu vlády, že po návratu z návštěvy Ústeckého kraje začne přijímat nominanty jak za hnutí ANO, tak za ČSSD. Mezi nimi bude i pan Miroslav Poche,” napsal Zemanův mluvčí krátce poté, co Babiš navzdory oznámenému brífinku zmizel ze zámku bez jediného slova. [celá zpráva]

SPOR O POCHEHO
Vláda v ohrožení. ČSSD trvá na Pochem, pro Zemana je „absolutně nepřijatelný”
Pocheho do vlády nenavrhnu, překvapil Babiš. „Podraz” vysvětlil na Facebooku
Komunisté vládu podpoří za další podmínky: Poche nesmí do čela diplomacie
Až se Zeman s Pochem sejde, problémy zmizí, věří Hamáček
Nedůstojná šaráda ČSSD. Prezident nikdy nejmenuje Pocheho, zní z Hradu
Babiše v Lánech vítaly červené trenky, po schůzce se Zemanem dal novinářům vale

„Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci,” informoval dále Ovčáček.

Babiš svolal novináře na pátou hodinu do Průhonic, protože se prý chtěl vyhnout známým křiklounům, kteří v Lánech čekali. Uvedl, že problém s nominací Pocheho ho nepřekvapuje a je dlouhodobě známý. Očekává, že řešení přinese právě Ovčáčkem oznámená schůzka se Zemanem. „Ten problém tady byl od začátku a vy to všichni víte,” řekl hroznu novinářů.

Zeman bude v Ústeckém kraji Zeman do čtvrtka, kdy přesně se s Pochem má sejít, není jasné. Poche už na oznámení hradního mluvčího na Twitteru zareagoval slovy, že děkuje za oznámení a že rád přijede. „To je poprvé, co jste na mě za posledních šest týdnů nezaútočil,” rýpl si do Poche do Ovčáčka.

Dekuji za zpravu a rad prijedu! To je poprve, co jste na me za poslednich sest tydnu nezautocil!

— Miroslav Poche MEP (@PocheMEP) 17. června 2018

Pro ČTK Poche řekl, že se na schůzku bude připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. „Doufám, že schůzka bude především o mých názorech na zahraniční politiku, směřování české zahraniční politiky, v jakém je stavu diplomatický sbor a zahraniční služba, jaké budou priority. Předpokládám, že se to jednání vyvine tímto směrem,” uvedl Poche.

ČSSD Pocheho navrhla na ministra zahraničí a na své nominaci trvá. Prezident i premiér kritizují jeho postoje v otázce migrace. Vládu by v případě jeho angažmá nepodpořili ani komunisté, čímž prý překvapili šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Ten o takové podmínce dosud neslyšel. [celá zpráva]

Ovčáček už v sobotu na oficiální Twitteru hradní kanceláře zopakoval, že Pocheho Zeman nikdy nejmenuje. Slova lídra KSČM doplnil v neděli o sdělení, že Hamáček údajně „před referendem ČSSD slíbil panu prezidentovi, že předloží návrh na jiného kandidáta na ministra zahraničí, než je M. Poche”.

Zeman Pochemu vyčítá podle Ovčáčka jeho protiizraelské a proimigrační postoje.

Co napsal M. Poche ke kvótám

Prezident Miloš Zeman, který se dlouhodobě staví do protiimigrační pozice, Miroslavu Pochemu vyčítá především proimigrační názory. Poukazuje při tom na text z europoslancova blogu, který napsal v roce 2015 v době sílící migrační krize v Evropě a snah evropských států se s ní vyrovnat.

V textu nadepsaném „Neotáčejme se k uprchlíkům zády” Poche mimo jiné k uprchlickým kvótám, o nichž se tehdy uvažovalo, uvedl, že „naše země jako by doslova byla paralyzována faktem, že bychom měli přijmout z dosavadních 20 000 utečenců, kteří čekají na azyl v táborech na jihu Evropy, celkem 525 z nich”. Tento počet označil za symbolické humanitární gesto, kterému by se ČR neměla vyhýbat.

Dále Poche ale poznamenává, že řešení mělo přijít už dávno před tím. „Pravidla měla být nastavena mnohem dříve,” napsal s jasným vymezením, že hovoří o migrantech z oblastí sužovaných válkou. „Když utíkaly tisíce lidí před válečnými hrůzami druhé světové války či naši občané před komunistickým pronásledováním, byli vděčni za každou pomoc,” poznamenal dále Poche.

Novinky

nahoru

Domácí:

Šojdrová se ozvala před volbami, smetl Zeman kauzu sirotků

-

včera 22:16 Prezident Miloš Zeman označil iniciativu...

Zeman nechtěl na své tiskovce v Berlíně zpravodaje ČRo

-

včera 18:36 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chtěl zakázat...

Ťok podepsal smlouvu na provoz mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll

-

včera 16:20 aktualizováno Ministerstvo dopravy oznámilo, že...

Pět ministrů a 17 poslanců. Účast na interpelacích byla opět žalostná

-

včera 16:09 Během čtvrtečních interpelací, kdy se poslanci mohou...

V bývalé škodovce pomocí obřích nůžek stříhají 60 metrů vysoký komín

-

včera 11:36 Video: Šedesát metrů vysoký bývalý teplárenský komín v...

Senátoři vyzvali Babiše, aby ČR přijala syrské sirotky

-

včera 10:13 aktualizováno Debata o přijetí syrských dětí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů