Domácí

Složí Pelikán mandát před hlasováním o důvěře? Uvidíte, vzkázal ministr

obrazek

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v

FOTO: Jan Handrejch, Právo

14.6. 04:50 Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už stříhá metr své politické kariéry. Jak už dříve oznámil, o ministerský post v nové Babišově vládě nemá zájem a chce se vzdát také poslaneckého mandátu. A právě jeho odchod ze Sněmovny budí rozpaky, až pohoršení. Spekuluje se o tom, že se chce vzdát mandátu ještě před hlasováním o důvěře nové vládě.

Babišovci jeho odchodem sice v dolní komoře neztratí jeden hlas, protože za něj nastoupí jako náhradnice ředitelka neziskové organizace Plus 50 Monika Červíčková, ovšem jeho krok podle názoru některých lze vnímat jako definitivní vale hnutí ANO.

Jako zkušeného právníka ho Babiš povolal do funkce už v minulém volebním období, kdy v březnu 2015 vystřídal Helenu Válkovou, které předtím dělal náměstka. Do stejné funkce byl jmenován i v tomto volebním období.

Na otázku Práva, jestli se rozhodl, kdy se vzdá poslaneckého mandátu, odpověděl Pelikán stručně: „Uvidíte, dozvíte se to včas.“ Stejnou větu zopakoval i na dotaz, zda to bude před, nebo po jednání o důvěře nové Babišově vládě.

Babiš na dotaz Práva, zda má informace o odchodu Pelikána ze Sněmovny, nereagoval.

Pelikán se přitom už v minulých týdnech nechal slyšet, že zůstane řadovým členem ANO a vrátí se k advokacii a k výuce na Právnické fakultě UK.

Svůj ohlášený odchod z politiky zdůvodnil Pelikán názorovým rozchodem s hnutím s tím, že jeho názor je často v menšině. Týká se to zejména vztahu k okamurovcům, o kterých se hovořilo jako o partaji, která by mohla nové vládě v případě neúspěchu referenda soc. dem. krýt záda.

Pelikán se dostal do sporu také s prezidentem Milošem Zemanem kvůli vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. [celá zpráva]

Naďa Adamičková, Marie Königová, Právo

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zahraničí můžu dočasně vést já, připustil Hamáček po schůzce se Zemanem

-

dnes 16:48 Video: aktualizováno Europoslanec a nominant ČSSD na...

Voda v Česku se kvůli sinicím a pesticidům stává neupravitelnou, varoval expert

-

dnes 13:52 Kvalita surové vody v České republice se v důsledku...

Když Německo zavede kontroly na hranicích, tak my taky, řekl Babiš

-

dnes 12:45 aktualizováno Pokud Německo obnoví kontroly na...

Babiš oznámil jména ministrů za ANO, o Pochem není jasno

-

dnes 12:28 Video: Designovaný premiér Andrej Babiš předstoupil po...

Do vlády míří poslankyně Malá i šéfka svazu obchodu Nováková. Metnar se přesune

-

dnes 12:27 Video: aktualizováno Novými či staronovými tvářemi za...

Vláda podpořila návrh, aby homosexuálové mohli uzavírat manželství

-

dnes 11:08 Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů