Věda a školy

Úbytek ledu v Antarktidě děsivě zrychluje

obrazek

Rychlost tání ledovců je alarmující

Profimedia.cz

13.6. 21:48 (aktualizováno: 13.6. 21:56) V Antarktidě od roku 1992 roztály tři bilióny tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V minulých pěti letech se tání ještě zrychlilo. Za rok teď roztaje 200 miliard tun a hladina oceánu o stoupne o půl milimetru. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve středu v časopise Nature.

Čtyřiaosmdesát vědců, kteří na studii spolupracovali, vypočítalo, že do roku 2012 na kontinentu rozkládajícím se kolem jižního pólu ročně ubývalo asi 84 miliard tun ledu. Od toho roku roztálo ročně 241 miliard tun ledu, což znamená, že se v posledních pěti letech rychlost tání téměř ztrojnásobila.

Autoři studie konstatují, že tyto poznatky vylučují další pochyby o rychlosti tání antarktického ledu i o tom, že to může ohrozit stovky miliónů lidí žijících v pobřežních oblastech. Ti navíc nebudou mít tolik času, jak se dosud předpokládalo.

Ice losses from Antarctica have tripled since 2012, increasing global sea levels by 0.12 inch (3 millimeters) in that timeframe alone, according to a major new international climate assessment funded by @NASA and @esa. https://t.co/46QQbWLNwd

— NASA Climate (@NASAClimate) June 13, 2018
Příspěvek jednotlivých oblastí ke zvyšování hladiny oceánu.

 

Musíme hned jednat

„Považujeme tyto výsledky za alarmující a za pokyn k tomu, abychom jednali a oteplování planety zpomalili,” řekl Eric Rignot, který se zabývá studiem ledovců a pólů 20 let a na studii se podílel.

Antarktida je z 98 procent pokrytá ledovým štítem a celý kontinent, obklopený oceány, představuje 90 procent pevninských ledovců planety. Antarktida je také největším rezervoárem sladké vody. Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů.

Satelitní snímky jako důkaz 

Díky satelitním snímkům mají odborníci nyní větší přehled o rozložení ledu v Antarktidě. Přes 90 procent ho je ve východní části, která zůstává přes globální oteplování stabilní. Západní oblasti jsou ale citlivější. Z Antarktického poloostrova, který je na západě, se už přes 6500 kilometrů čtverečních ledu sesunulo do moře.

Stoupající hladina oceánů neohrožuje jen živočišnou říši, ale i milióny lidí. FOTO: Reuters

Význam studie se spatřuje v tom, že výsledky nejsou založeny na jediné metodě. Měření se provádělo s použitím 15 satelitů, počítačovou simulací, měřením na zemském povrchu i nad ním, řekl Andrew Shepherd, který výzkum vedl. Jeho tým kromě toho pracoval se čtyřiadvaceti posledními měřeními úbytku ledu, které byly prováděny.

„Vzali jsme všechny odhady napříč všemi technikami a došli jsme k těmto závěrům,” deníku The Washington Post expertka na Antarktidu Isabella Velicognaová z Kalifornské univerzity.

Shepherd poznamenal, že by jenom Antarktida samotná mohla do konce století zvednout oceány o 16 centimetrů. Ledovce ale tají také jinde na planetě. „Za přirozených podmínek se úbytek kontinentálního ledovce nepředpokládá,” řekl.

Podle něj je tání třeba připsat na vrub klimatické změně. Shepherd ale upozornil, že studie nebyla zaměřená na dokázání podílu lidstva na změnách klimatu.

Ne všichni vědci souhlasí

Studie, kterou ve středu zveřejnil National Georgaphic, nicméně došla k odlišným názorům. Tvrdí, že před 10 až 12 tisíci lety, kdy byla Země mnohem chladnější než dnes, docházelo rovněž k masivnímu tání ledovců.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Na olomoucké univerzitě se mohou středoškoláci v létě vzdělávat v diplomacii

-

dnes 13:13 Zvýšit povědomí o mezinárodním politickém dění a roli...

Speciální srdeční síťka na míru může zachránit život

-

dnes 10:56 Unikátní operaci, spočívající v implantaci speciální...

Soutěž o podobu Českého pavilonu na EXPO 2020 vyhrálo studio Formosa AA

-

včera 20:11 Architektonické studio Formosa AA zvítězilo se svým...

Bouře již zuří na celé rudé planetě, hlásí NASA

-

včera 17:19 Bouře, která několik týdnů víří prach na Marsu, už...

Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci

-

včera 11:52 Ačkoli častější teplotní výkyvy, odlišná doba prázdnin...

Ve 12:08 začalo léto, tento den je nejdelší

-

včera 11:21 Astronomické léto začíná ve čtvrtek 21. června. Je to...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů