Domácí

Hradecká záchranka umí jako první podat transfuzi už během letu vrtulníkem

Hradečtí letečtí záchranáři mohou podat transfuzi už v terénu díky speciálnímu chladícímu boxu, v němž se plazma a krev uchovává.

ZDROJ: Právo

13.6. 21:01 Video: Letečtí záchranáři z Královéhradeckého kraje jsou první ve střední, jižní a východní Evropě, kteří umějí a mohou podat zraněným krevní transfuzi už v terénu či během letu vrtulníkem. Prvního června spustili projekt Rabbit, rychlé podání krve posádkou zdravotnické záchranné služby.

Potřebným materiálem byla vybavena helikoptéra, protože právě letečtí záchranáři se dostávají k nejtěžším dopravním nehodám a dalším úrazům, při nichž zranění ztratí množství krve.

„Polovina lidí, kteří zemřou v důsledku úrazu, zemřou vykrvácením,“ potvrdil lékař Anatolij Truhlář, který je jedním z hybatelů projektu Rabbit, a dodal, že první podání krve se bezproblémově uskutečnilo při zásahu u dopravní nehody hned třetí den od spuštění provozu. A od té doby ještě dvakrát.

Hradečtí letečtí záchranáři mohou podat transfuzi už v terénu díky speciálnímu chladícímu boxu, v němž se plazma a krev uchovává.

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

„Naposledy jsme krevní transfuzi podali v neděli, kde v jedné z obcí na Královéhradecku byla automobilem sražena cyklistka. Zůstala zaklíněna pod vozem a utrpěla mnohočetná poranění,“ doplnil Truhlář s tím, že urgentní převod krve pravděpodobně přispěl k tomu, že žena přežila úvodní kritické minuty po nehodě, včetně převozu do nemocnice.

Ročně počítají s transfuzí u 30 pacientů

Krev je na palubě vrtulníku skladována v chladicím boxu, v němž se udržuje stálá teplota čtyři stupně Celsia. Až těsně před podáním je speciálním ohřívačem upravena na tělesnou teplotu.

Jako první na světě začali podávat transfuze v terénu záchranáři v USA, v Evropě byli první v roce 2012 v Londýně.

Box je snadno přenosný.

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

Až dosud se masivní ztráta krve u zraněných řešila v terénu podáním náhradních infuzních roztoků. „Podání krve už za letu zužuje riziko smrti v nejbližších 24 hodinách, zmenšuje známky šokového stavu a snižuje také množství dalších transfuzních prostředků, které by musely být podány v nemocnici,“ dodal Truhlář.

Podle statistiky ošetřovaných pacientů by hradečtí záchranáři mohli ročně podat transfuzi u zhruba 30 lidí.

Ludmila Žlábková, Právo

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zahraničí můžu dočasně vést já, připustil Hamáček po schůzce se Zemanem

-

dnes 16:48 Video: aktualizováno Europoslanec a nominant ČSSD na...

Voda v Česku se kvůli sinicím a pesticidům stává neupravitelnou, varoval expert

-

dnes 13:52 Kvalita surové vody v České republice se v důsledku...

Když Německo zavede kontroly na hranicích, tak my taky, řekl Babiš

-

dnes 12:45 aktualizováno Pokud Německo obnoví kontroly na...

Babiš oznámil jména ministrů za ANO, o Pochem není jasno

-

dnes 12:28 Video: Designovaný premiér Andrej Babiš předstoupil po...

Do vlády míří poslankyně Malá i šéfka svazu obchodu Nováková. Metnar se přesune

-

dnes 12:27 Video: aktualizováno Novými či staronovými tvářemi za...

Vláda podpořila návrh, aby homosexuálové mohli uzavírat manželství

-

dnes 11:08 Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů