Ekonomika

EU a USA se chtějí dohodnout ve sporu Airbus - Boeing

11.1.2005 16:58 Evropská Unie a Spojené státy se rozhodly, že ukončí dlouholeté spory ohledně podpor svých výrobců letadel Airbus a Boeing. Obě firmy se obviňují, že druhá strana dotuje toho svého výrobce neoprávěně a ulehčuje mu konkurenci. USA dokonce poslaly stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO). Nyní nechtějí, aby WTO o věci rozhodovala a raději se s EU dohodnou samy.

Spojeným státům vadí, že Airbus dostává státní podpory ve výši miliónů euro, ačkoliv jde o výdělečnou firmu. EU naopak tvrdí, že USA podporují Boeing tím, že mu dávají státní zakázky.

"Jednání budou trvat tři měsíce, předmětem bude to, jak omezit různé typy podpor a zavést mezi Airbusem a Boeingem spravedlivou soutěž," řekl evropský komisař pro obchod Peter Mandelson.

Smlouva mezi USA a EU o omezení podpor existovala už dříve, USA ji ale v roce 1992 vypověděly, protože EU ji prý porušovala. Letos se obrátily na WTO, aby EU kvůli tomu potrestala. Totéž chtěla udělat i EU, ale směrem na USA.

Dotace pro výdělečnou firmu

Robert Zoellick, který ve sporu reprezentuje Boeing tvrdill, že USA vadí hlavně to, že EU podporuje svého výrobce i v době, kdy se mu daří. Je prý pochopitelné, že Airbus dostával podpory před 35 lety, když vznikal. "To už ale neplatí, Airbus nyní prodá víc letadel než Boeing," řekl Zoellick. V roce 2003 prodal Airbus 305 letadel, Boeing 281, přednost mu daly například i ČSA.

Americký výrobce posléze přiznal, že mu vadí hlavně to, že Airbus začal vyrábět velkokapacitní letoun A380, který je schopen přepravit až 550 cestujících. Boeing byl dosud jediným výrobcem tohoto typu letadel.

Společnost Airbus vznikla postupnými fúzemi firem z Francie, Německa, Španělska a Británie. Nyní spadá částečně pod francouzsko-německo-holandskou zbrojní společnost EADS (Evropská společnost pro letectví a vesmír)  a částečně pod britský koncern BAE Systems.

Boeing byl založen v roce 1916 v Seattlu, kde měl také po léta sídlo. První dopravní letoun s označením 707 prodala firma v roce 1955. Před čtyřmi lety přemístil Boeing svou domovskou firmu do Chicaga.

Bloomberg, Novinky, DPA

nahoru

Ekonomika:

Moody’s zlepšila výhled ratingu českých měst a krajů. Mohly by si levněji půjčovat

-

dnes 09:17 Mezinárodní ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled...

Británie déle než tři dny nemusela vyrábět elektřinu z uhlí

-

včera 23:57 Od sobotního dopoledne až do úterního odpoledne se...

Irsko se s Applem dohodlo na doplacení miliardových daní

-

včera 17:09 Americký technologický obr Apple začne od května...

Ropa je nejdražší za tři a půl roku

-

včera 16:02 Cena ropy Brent v úterý prolomila hranici 75 dolarů za...

Coca-Cola zvýšila zisk na 29 miliard

-

včera 15:27 Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí...

O neprůstřelné vesty české firmy má zájem i americká FBI

-

včera 15:17 O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby