Domácí

Další ústupek komunistům: Babiš souhlasí se zdaněním církevních restitucí

obrazek

Premiér Andrej Babiš (ANO)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

4.6. 10:22 (aktualizováno: 4.6. 14:31) Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) souhlasí se zdaněním náhrad z církevních restitucí. Uvedl to v pondělí dopoledne na tiskové konferenci ministerstva dopravy. Takový požadavek si klade KSČM pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD.

„My jsme to v programu nikdy neměli, ale dlouhodobě s tím souhlasíme a předpokládám, že ČSSD se k tomu přidá – není to nové téma,” uvedl v pondělí dopoledne Andrej Babiš s tím, že se o takové podmínce s KSČM v rámci jednání o vládní podpoře nebavili.

Církevní restituce podle něj v některých případech dokonce probíhají „nestandardně”. „Jsou poznatky, že se údajně vydává i majetek, který možná neměl být předmětem restitucí,” dodal bez dalších podrobností Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se zdaněním církevních restitucí problém nemá. „Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,” napsal na Twitteru předseda sociální demokracie.

Pokud by ANO a ČSSD pro zdanění náhrad církevních restitucí ve Sněmovně nehlasovaly, komunisté by jejich menšinovou vládu nepodpořili. V neděli to v České televizi řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. [celá zpráva]

Ústupek to není, zní z ANO

Podle tiskové mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičové se však nejedná o ústupek komunistům ve vztahu k jednání o vládě. „Církevní restituce máme dlouhodobě jako téma,“ řekla Novinkám. Zatímco komunisté podle ní navrhují zdanění z ideologických důvodů, hnutí ANO jde o to, že se jedná o příjem a ten by měl být zdaněn.

Babiš již v minulosti prohlásil, že se jedná o „54 miliard předražený kšeft“ a že ocenění majetku bylo zmanipulované ve prospěch církví. „Stačí si vzpomenout, jak se zákon schvaloval,” naznačil loni v rozhovoru pro Právo. [celá zpráva]

Na svou čest dosvědčuji, že A. Babiš dříve oprávněnost církevních restitucí a náhrad nezpochybňoval. Nyní bohužel podléhá vydírání od KSČM.

— Daniel Herman (@DanielDherman) 4. června 2018

Bývalý lidovecký ministr Daniel Herman se vyjádřil k dřívějšímu postoji Andreje Babiše k církevním restitucím.

Zdanění náhrad církevních restitucí prosazovala před volbami v roce 2013 také ČSSD. Nakonec kvůli vládní koalici, ve které byla kromě ANO i KDU-ČSL, od tohoto bodu ustoupila.

Jedná se již o druhou podmínku, kterou si komunisté pro toleranci vlády kladou. První z nich bylo, že nepodpoří vládu, která se v programovém prohlášení zaváže ke zvyšování počtu pojáků v zahraničních misích. Sněmovna ale v pátek i přes nesouhlas komunistů navýšení počtu vojáků a posílení zahraničních misí schválila.

Předseda KSČM Vojtěch Filip následně uvedl, že jim stačí závazky v návrhu vládního programu, a vládu tak i přes přehlasování podpoří. [celá zpráva]

ren, Novinky

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zahraničí můžu dočasně vést já, připustil Hamáček po schůzce se Zemanem

-

dnes 16:48 Video: aktualizováno Europoslanec a nominant ČSSD na...

Voda v Česku se kvůli sinicím a pesticidům stává neupravitelnou, varoval expert

-

dnes 13:52 Kvalita surové vody v České republice se v důsledku...

Když Německo zavede kontroly na hranicích, tak my taky, řekl Babiš

-

dnes 12:45 aktualizováno Pokud Německo obnoví kontroly na...

Babiš oznámil jména ministrů za ANO, o Pochem není jasno

-

dnes 12:28 Video: Designovaný premiér Andrej Babiš předstoupil po...

Do vlády míří poslankyně Malá i šéfka svazu obchodu Nováková. Metnar se přesune

-

dnes 12:27 Video: aktualizováno Novými či staronovými tvářemi za...

Vláda podpořila návrh, aby homosexuálové mohli uzavírat manželství

-

dnes 11:08 Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů