Krimi

Konopí je požehnáním pro tuto planetu, řekl soudu jeho propagátor a dostal podmínku

Dušana Dvořáka (uprostřed) přišla k soudu podpořit početná skupina sympatizantů

ZDROJ: Právo

22.5. 16:03 Video: Marný boj s českou justicí vede už několik let propagátor léčby pomocí konopí Dušan Dvořák. Soudy opakovaně odmítají jeho argumentaci o tom, že pomáhá zachraňovat lidské životy a zmírňuje utrpení nemocných, justice včetně Nejvyššího a Ústavního soudu vidí za jeho činností nelegální pěstování konopí. Naposledy jej za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami potrestal brněnský krajský soud podmínkou.

Dvořák podle verdiktu pěstoval u svého domu na Prostějovsku nejméně stovku rostlin konopí, další konopí už sušil doma. Podle vyšetřovatelů tak mohl získat až tři kilogramy sušených rostlin. Okresní soud v Prostějově jej za to potrestal 36 měsíci s podmíněným odkladem na čtyři roky, k tomu rozhodl o zabavení celé úrody.

Neúnavný propagátor léčivých účinků konopí Dvořák se proti verdiktu odvolal s tím, že rostliny pěstoval pro svou potřebu spojenou s léčebným užíváním, stejná motivace ho vedla i k tomu, že konopí dal i dalším lidem. „Jeho jednání bylo vedeno tím, aby konopí poskytl těm, kteří je potřebují k léčbě,“ tvrdil u odvolacího soudu jeho advokát.

Nechce legalizaci 

Sám Dvořák před soudem vystupoval bojovně. „Nestrpím, aby mi lidi v talárech plivali do ksichtu,“ započal svůj výstup. „Na konopí nelze vytvořit závislost, je to asi tak stejné jako u kávy. Konopí je požehnáním pro tuto planetu. Ale ani já tady nechci žádnou divokou legalizaci,“ upozornil.

Dušana Dvořáka (uprostřed) přišla k soudu podpořit početná skupina sympatizantů

Senát v čele s Vlastimírem Čechem si sice trpělivě jeho proslov vyslechl, ale neměl pro něj žádné pochopení. „Dokazování před soudem prvního stupně bylo provedeno dostatečně a byl zjištěn skutkový stav věci, o němž nejsou pochybnosti. Několikrát už v souvislosti s činností pana obžalovaného rozhodoval i Ústavní soud a Nejvyšší soud, který uvedl, že léčebná činnost obžalovaného mu není kladena za vinu a skutečnost, že pomáhal lidem, se odrazila v mírném trestu. Pěstování konopí pro léčebné účely v malém množství by mohl být jen přestupek, ale rozsah činnosti obviněného to nedovoluje,“ vysvětlil Čech.

Sám Dvořák po jednání Právu řekl, že jej soudní rozhodnutí od jeho činnosti neodradí a počítá, že kvůli svému přesvědčení může nakonec skončit i za mřížemi. „Já chci, aby se takhle věc vyřešila a aby kvůli tomu už netrpěli lidé,“ prohlásil.

Petr Kozelka, Právo

nahoru

Krimi:

Hasiči v Chodově na Sokolovsku evakuují dům kvůli požáru plynové přípojky

-

dnes 20:54 V Poděbradově ulici v Chodově na Sokolovsku hoří...

Za pokus o vraždu sousedčina syna poslal soud muže na pět let do vězení

-

dnes 18:19 Vrchní soud v Praze v úterý rozhodl pro dolní sazbu...

To fakt půjdu do vězení? divil se pracovník České pošty, který klienty připravil o peníze

-

dnes 15:53 Video: Téměř rok procházelo Marku Horváthovi fiktivní...

Trestanec z břeclavské věznice zmizel z pracoviště

-

dnes 14:45 Možnost pracovat zneužil sedmadvacetiletý muž, toho...

Soud připravil zpěváka Ortela o cenu, která nesla jméno Karla Kryla

-

dnes 14:33 Lídr skupiny Ortel Tomáš Ortel (rodným jménem Hnídek) v...

Nejvyšší soud snížil trest Tomáši Březinovi, pomohl rozkrýt lihovou mafii

-

dnes 13:43 Video: aktualizováno Pomohl rozkrýt působení tzv....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů