AutoMoto

Continental testuje autonomní řízení na dálnicích. Brzy se pustí i na okresky

obrazek

Continental Cruising Chauffeur - testování na dálnici

FOTO: Continental

22.5. 16:27 Systém nazvaný Cruising Chauffeur má do roku 2025 na dálnicích zvládnout autonomii úrovně 4, tedy autonomní jízdu bez spoléhání na řidiče-člověka jako záchrannou síť. Continental nyní připravuje testování na okreskách, které jsou pro automatiku podstatně náročnější.

Po dálnicích v Dolním Sasku, jedné z německých spolkových zemí, jezdí prototypy Continentalu, v nichž za člověka vůz kompletně ovládá autopilot. Systém nazvaný Cruising Chauffeur je ve fázi vývoje a na dálnicích je testován. Samozřejmě vždy za dohledu inženýra, který sedí za volantem a vůz hlídá.

Nejedná se ale o rozšíření adaptivního tempomatu a aktivního udržování v jízdním pruhu, píše se v tiskové zprávě – do roku 2025 má Continental vyvinout systém autonomní jízdy úrovně 4. Tedy takový, který bude po dálnicích schopen jezdit zcela sám bez spoléhání na řidiče-člověka jako na záchrannou síť, kterému předá řízení, když si nebude vědět rady.

Continental Cruising Chauffeur – testování na dálnici

FOTO: Continental

Prozatím probíhá testování pouze na dálnicích, ale již probíhají přípravy ke spuštění testování na okresních silnicích. Ty jsou pro autopilota podstatně náročnější. „Na okresních silnicích se naše systémy musí vypořádat s provozem křížícím cestu vozidlu, střídají se různé typy krajnic a po silnici se, stejně jako ve městě, pohybují i chodci a cyklisté,” vysvětluje Ralph Lauxmann z divize podvozků a bezpečnosti.

Cruising Chauffeur má podle Continentalu umět také rozpoznat, zda řidič může v danou chvíli převzít řízení za něj. Prý také vidí mnohem víc, než čeho si dokáže všimnout řidič-člověk, a to tak, že skládá odděleně pořízené snímky a data ze senzorů a kamer.

Tak vytvoří tzv. model prostředí, ve kterém se pak pohybuje. „Díky tomu systém rozpozná protijedoucí vozy a silniční značení i v silném protisvětle nebo se dokáže v mlze zorientovat v úsecích, kde probíhají stavební práce,” píše Continental.

mb, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Toyotě během jízdy po dálnici ulétla kapota

-

dnes 11:15 Řidič staré Toyoty Camry patrně nezavřel správně kapotu...

Chcete řídit jako filmoví kaskadéři? Ford vás to naučí

-

dnes 10:20 Otočky, driftování a na závěr únik před Fordem Mustang...

Suzuki Jimny nezměkne. Stále bude základem rám

-

dnes 08:34 Jedním z posledních aut, které zůstávají věrné...

Dvě tváře nového BMW M5: manažerský sedan i okruhové kladivo

-

včera 20:14 Obrazem: Ve Slovinsku jsme měli možnost poprvé sednou...

Na prodej bude ikona Le Mans: Ford GT40, který před 52 lety porazil Ferrari

-

včera 16:03 Ford GT40 je jednou z největších ikon vytrvalostních...

Proč mají okna aut černé okraje s tečkami? Důvody nejsou ryze estetické

-

včera 14:13 Jistě jste si toho všimli - některá okna na vašem autě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů