Žena

Proč musí být výchova rodičů jednotná

obrazek

Děti nevychová žádné brilantní kázání, ale to, že se jim věnujeme.

Profimedia.cz

24.5. 08:42 Ještě na začátku minulého století bylo běžné, že děti rodičům vykaly a někdy i líbaly ruce. Žádala se od nich absolutní poslušnost, a to až do dospělosti. Většina matek, které s nimi byly doma, jim však určitě dávala najevo svou lásku. Recept na ideální výchovu ale neexistuje. Výchovná pravidla se mění v průběhu staletí v souladu s pohybem světa a novými poznatky.

Třeba v padesátých letech minulého století se objevil nový přístup. Socialismus potřeboval pracovní sílu žen. Šly do fabrik, na pole i do kanceláří. Oficiální ideologie proto snižovala význam citové vazby matky a dítěte. Razila zásadu: žádné chování a rozmazlování. Děti pracujících matek často putovaly do jeslí už v půl roce.

Teprve v šedesátých letech se objevily nové názory odborníků. Zdůrazňovaly, jak důležitý je vztah matky a dítěte. Matka by mu měla projevovat lásku, dopřávat častý tělesný kontakt a vybudovat pro něj domov, který je zabydlený pro něj jistými a láskyplnými lidmi.

V USA vrcholila v té době móda výchovné benevolence. Dítě se stalo malým bohem, který si může dělat, co chce. Rodiče mu nestanovují hranice a dbají o to, aby mu náhodou nenabourali jeho sebevědomí. Výsledkem této výchovy byla vysoká kriminalita mládeže a mnoho neurotických poruch mezi mladými lidmi.

V posledních letech se naštěstí opět zdůrazňuje autorita rodičů. A také potřeba mužského a otcovského vzoru ve výchově. Odborníci dnes vědí, že je nutná větší angažovanost otců při výchově potomků. Ale i nutnost bezvýhradného citového přijetí dítěte rodiči. Musí ho přijmout se všemi jeho zvláštnostmi. Respektovat jeho osobnost.

Přitom však musí mít pevně stanovené hranice, které nesmí překračovat. Pokud tak učiní, a děti to zkoušejí stále, je nutné, aby následovala přiměřená sankce. Tedy na jedné straně láskyplné přijetí, na druhé spravedlivá důslednost.

Kázání nefungují

Děti nevychová žádné brilantní kázání, ale to, že se jim věnujeme. Reagujeme na jejich chování a ony na naše. Profesor Zdeněk Matějček vždycky říkával, že nejvíc vychováváme, když nevychováváme vůbec. Jsme pro děti vzorem a ony mají tendenci přejímat naše hodnoty i chování. Když chci, aby byly pořádné, musím být sám pořádný.

Tvrdými tresty si autoritu neudržíme. Jsou spíš výrazem rodičovské bezmoci. Vypěníme, někdy i uhodíme a pak jsme opět nedůslední. Důslednost je pro rodiče náročná a nepohodlná, ale jako jediná bývá účinná.

Zásadou číslo jedna je soudržnost rodičů. Musí postupovat jednotně. Čím více dětí mají, tím je to důležitější, protože na ně hrají přesilovku. Je potřeba měřit všem stejným metrem. A stanovit pravidla tak, aby byla jasná, srozumitelná a závazná. Děti si je pak přirozeně osvojí a rodiče získají respekt.

Pokud se rodiče nedokážou shodnout na výchově, měli by navštívit zkušeného rodinného terapeuta. Pomůže jim vyřešit výchovné spory a vzájemně se pochopit.

Alice Vondrová, Právo

nahoru

Žena:

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

dnes 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

dnes 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

dnes 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

dnes 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

včera 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...

Ze zvědavosti si nechala udělat genetický test. Odhalila rodinné tajemství

-

včera 11:06 Jednapadesátiletá Linda Ketchumová z amerického města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů