Věda a školy

NASA odhalila tajemství kumránského svitku

obrazek

Konzervátorka rovná zbytky jednoho z poničených svitků.

Profimedia.cz

22.5. 12:26 Text psaný dosud neznámým písařem odhalily na těžce poškozených zlomcích svitků od Mrtvého moře fotografie s vysokým rozlišením. Tato technologie byla pro izraelskou výzkumnou laboratoř vyvinuta s pomocí americké vesmírné agentury NASA.

Objev se podle izraelského listu Ha’arec týkal zkoumání zlomků z jeskyně číslo 11 u vádí Kumrán u břehů Mrtvého moře. Dosud se vědělo, že z této jeskyně pocházejí dva tzv. chrámové svitky, z nichž jeden se dochoval v dobrém stavu.

Fotografie ukázaly, že tam musel být ještě jeden takový svitek psaný starohebrejštinou. Po jeho zbytcích chtějí nyní izraelští vědci pátrat v dosud neidentifikovaných zlomcích.

ČTĚTE TAKÉ:
Jsou hledači stop pradávných civilizací jenom snílci?

Dalším nečekaným objevem byl jiný zlomek s úryvkem z biblických Žalmů. Jeho znění se poněkud lišilo od toho, které známe dnes.

Digitalizace drobných zlomků

Svitky od Mrtvého moře vznikaly po staletí, od 3. století př. n. l. do 1. století n. l. Objevovány byly postupně od 40. let minulého století v jeskyních okolo vádí Kumrán blízko Mrtvého moře. Několik z nich se zachovalo vcelku.

Existují i desítky velkých fragmentů těchto převážně pergamenových svitků – a navíc desetitisíce drobných zlomků z možná až tisíce různých rukopisů. Často je na nich jen pár písmen či slov.

Tyto zlomky jsou nyní digitalizovány, aby se usnadnil jejich výzkum. Fotografie s vysokým rozlišením umožňují s využitím různého osvětlení odhalit věci, které nejsou oku dostupné – jako inkoustové skvrny nebo různé typy písma.

mcm, Právo

nahoru

Věda a školy:

Střední školy už nebudou v dotovaném programu Mléko do škol, rozhodla vláda

-

dnes 14:01 Střední školy čeká vyškrtnutí z dotovaného programu...

Přijímačky na střední potvrdily rozdíly mezi maturitními obory

-

dnes 12:56 Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek na...

Astronaut Feustel se posunul na třetí místo v délce pobytu ve volném vesmíru

-

včera 18:40 Výstup do volného kosmu ze 14. června, který...

Indičtí vědci objevili novou planetu

-

17.6. 22:04 Video: Odborníkům z Indie se podařilo objevit novou...

Krutá volba Václava Krupky: buď SS, nebo koncentrák

-

17.6. 18:41 Kolem páté hodiny ranní 17. června 1942 někdo zaklepal...

Staří Inkové byli mistry v operacích lebky, přežilo přes 80 procent pacientů

-

17.6. 06:05 Operace lebky bez moderní anestezie, antibiotik a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů