Věda a školy

NASA odhalila tajemství kumránského svitku

obrazek

Konzervátorka rovná zbytky jednoho z poničených svitků.

Profimedia.cz

22.5. 12:26 Text psaný dosud neznámým písařem odhalily na těžce poškozených zlomcích svitků od Mrtvého moře fotografie s vysokým rozlišením. Tato technologie byla pro izraelskou výzkumnou laboratoř vyvinuta s pomocí americké vesmírné agentury NASA.

Objev se podle izraelského listu Ha’arec týkal zkoumání zlomků z jeskyně číslo 11 u vádí Kumrán u břehů Mrtvého moře. Dosud se vědělo, že z této jeskyně pocházejí dva tzv. chrámové svitky, z nichž jeden se dochoval v dobrém stavu.

Fotografie ukázaly, že tam musel být ještě jeden takový svitek psaný starohebrejštinou. Po jeho zbytcích chtějí nyní izraelští vědci pátrat v dosud neidentifikovaných zlomcích.

ČTĚTE TAKÉ:
Jsou hledači stop pradávných civilizací jenom snílci?

Dalším nečekaným objevem byl jiný zlomek s úryvkem z biblických Žalmů. Jeho znění se poněkud lišilo od toho, které známe dnes.

Digitalizace drobných zlomků

Svitky od Mrtvého moře vznikaly po staletí, od 3. století př. n. l. do 1. století n. l. Objevovány byly postupně od 40. let minulého století v jeskyních okolo vádí Kumrán blízko Mrtvého moře. Několik z nich se zachovalo vcelku.

Existují i desítky velkých fragmentů těchto převážně pergamenových svitků – a navíc desetitisíce drobných zlomků z možná až tisíce různých rukopisů. Často je na nich jen pár písmen či slov.

Tyto zlomky jsou nyní digitalizovány, aby se usnadnil jejich výzkum. Fotografie s vysokým rozlišením umožňují s využitím různého osvětlení odhalit věci, které nejsou oku dostupné – jako inkoustové skvrny nebo různé typy písma.

mcm, Právo

nahoru

Věda a školy:

Na pólech Měsíce je led, potvrdila NASA

-

dnes 16:37 Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost...

Zrození života na Zemi? Vědci ho posouvají stále více do minulosti

-

dnes 16:26 Máme další průlom v chápání formování života na naší...

Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplynulo půlstoletí. Sověti nás chtěli „zachránit“

-

dnes 10:58 V úterý 21. srpna si připomínáme výročí 50 let od...

Letní škola o nanomateriálech vítá talentované studenty

-

včera 15:47 Několik desítek talentovaných mladých lidí se zájmem o...

Olomoučtí vědci pomohli rozluštit celý dědičný kód pšenice seté

-

včera 13:10 Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli odborníci z...

Na Slovensku vyvinuli ponožky odpuzující klíšťata

-

19.8. 10:40 Slovenští vědci vyvinuli protiklíšťové vlákno, z něhož...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů