Věda a školy

Čína vypustila umělou družici pro spojení s chystanou lunární misí

Start rakety Dlouhý pochod 5

ZDROJ: Reuters

21.5. 06:29 (aktualizováno: 21.5. 11:16) Čína v pondělí vypustila do vesmíru orbitální sondu, která má sloužit jako komunikační linka mezi Zemí a plánovanou lunární misí, jež bude zkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Oznámila to státní tisková agentura Nová Čína.

Podle čínského vesmírného úřadu družici vynesla na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod 4C v 5:28 místního času (23:28 SELČ) z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě země.

„Je to stěžejní krok v realizaci čínského plánu stát se prvním státem, jehož zařízení přistane na odvrácené straně Měsíce a prozkoumá ji. Satelit známý jako Queqiao nebo Magpie Bridge bude na oběžné dráze asi 455 000 km nad Zemí. Bude zde pracovat jako první taková komunikační družice na světě,” uvedl manažer projektu Čang Li-chua.

Čína by ráda dohnala Rusko a Spojené státy a do roku 2030 se stala vesmírnou mocností.

Příští rok plánuje zahájit výstavbu vlastní vesmírné stanice, uvedla agentura Reuters, která by měla sloužit od příštího desetiletí. V centru pozornosti však zůstává Měsíc, kam vyslala už několik song Čchang-e, první v roce 2007. Čchang-e 3 dopravil v prosinci 2013 na Měsíc robotické vozidlo Nefritový králík.

Letos má odstartovat sonda Čchang-e 4, která otestuje zejména podmínky pro hladké přistání, a již příští rok by měla na Měsíci přistát i Čchang-e 5, která by se pak měla vrátit se vzorky měsíční horniny.

Původně měla letět už loni, ale kvůli problémům s nosnou raketou byl start odložen. Půjde o první návratovou misi na měsíc od roku 1976, kdy se vrátila sovětská Luna 24.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Na pólech Měsíce je led, potvrdila NASA

-

včera 16:37 Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost...

Zrození života na Zemi? Vědci ho posouvají stále více do minulosti

-

včera 16:26 Máme další průlom v chápání formování života na naší...

Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplynulo půlstoletí. Sověti nás chtěli „zachránit“

-

včera 10:58 V úterý 21. srpna si připomínáme výročí 50 let od...

Letní škola o nanomateriálech vítá talentované studenty

-

20.8. 15:47 Několik desítek talentovaných mladých lidí se zájmem o...

Olomoučtí vědci pomohli rozluštit celý dědičný kód pšenice seté

-

20.8. 13:10 Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli odborníci z...

Na Slovensku vyvinuli ponožky odpuzující klíšťata

-

19.8. 10:40 Slovenští vědci vyvinuli protiklíšťové vlákno, z něhož...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů