Věda a školy

Čína vypustila umělou družici pro spojení s chystanou lunární misí

Start rakety Dlouhý pochod 5

ZDROJ: Reuters

21.5. 06:29 (aktualizováno: 21.5. 11:16) Čína v pondělí vypustila do vesmíru orbitální sondu, která má sloužit jako komunikační linka mezi Zemí a plánovanou lunární misí, jež bude zkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Oznámila to státní tisková agentura Nová Čína.

Podle čínského vesmírného úřadu družici vynesla na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod 4C v 5:28 místního času (23:28 SELČ) z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě země.

„Je to stěžejní krok v realizaci čínského plánu stát se prvním státem, jehož zařízení přistane na odvrácené straně Měsíce a prozkoumá ji. Satelit známý jako Queqiao nebo Magpie Bridge bude na oběžné dráze asi 455 000 km nad Zemí. Bude zde pracovat jako první taková komunikační družice na světě,” uvedl manažer projektu Čang Li-chua.

Čína by ráda dohnala Rusko a Spojené státy a do roku 2030 se stala vesmírnou mocností.

Příští rok plánuje zahájit výstavbu vlastní vesmírné stanice, uvedla agentura Reuters, která by měla sloužit od příštího desetiletí. V centru pozornosti však zůstává Měsíc, kam vyslala už několik song Čchang-e, první v roce 2007. Čchang-e 3 dopravil v prosinci 2013 na Měsíc robotické vozidlo Nefritový králík.

Letos má odstartovat sonda Čchang-e 4, která otestuje zejména podmínky pro hladké přistání, a již příští rok by měla na Měsíci přistát i Čchang-e 5, která by se pak měla vrátit se vzorky měsíční horniny.

Původně měla letět už loni, ale kvůli problémům s nosnou raketou byl start odložen. Půjde o první návratovou misi na měsíc od roku 1976, kdy se vrátila sovětská Luna 24.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Bouře již zuří na celé rudé planetě, hlásí NASA

-

dnes 17:19 Bouře, která několik týdnů víří prach na Marsu, už...

Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci

-

dnes 11:52 Ačkoli častější teplotní výkyvy, odlišná doba prázdnin...

Ve 12:08 začalo léto, tento den je nejdelší

-

dnes 11:21 Astronomické léto začíná ve čtvrtek 21. června. Je to...

Brněnští vědci vyvinuli nový typ tenkého vlákna se schopností přenášet obraz

-

dnes 10:18 Mezinárodní tým vědců vedený Tomášem Čižmárem z Ústavu...

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty. I za lék na rakovinu

-

včera 16:13 Tři čeští studenti získali ve středu ocenění za své...

Prachové bouře na Marsu mohou znamenat hrozbu

-

včera 13:26 Robotické vozítko NASA Opportunity kvůli silné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů