AutoMoto

Německý soud zpřesnil podmínky zákazu vjezdu dieselových aut

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

18.5. 23:06 Německý Spolkový správní soud v pátek zpřesnil pravidla zákazu vjezdu naftových vozů do měst. Rozlišuje mezi jednotlivými ulicemi, kde jej města mohou vyhlásit okamžitě, a zaváděním celých zakázaných zón, ke kterému mají přistupovat postupně podle stáří vozu a množství jím vypouštěných škodlivin, citovala ze soudního rozhodnutí agentura DPA.

Čistota ovzduší se sice ve spolkové republice postupně zlepšuje, asi 70 německých měst ale stále ještě překračuje povolené evropské maximální koncentrace NO2.

Jako první by k uzavírce dvou hlavních ulic mohl ještě tento měsíc přistoupit severoněmecký Hamburk. Následovat by měl Mnichov a Stuttgart. Možné zákazy od roku 2019 zvažuje i Berlín.

Že takové zákazy jsou právně přípustné, rozhodl Spolkový správní soud v Lipsku již před třemi měsíci. Nyní k němu vydal třicetistránkové písemné zdůvodnění.

Nepříjemnost pro Merkelovou

"Taková omezení co do intenzity nepřekračují jiné zákazy umožňované silničním zákonem, se kterými musejí motoristé vždy počítat a přijmout je," uvedl soud.

Zákaz je další ranou automobilovému sektoru ve vlasti největších výrobců aut na světě a nepříjemnost pro kabinet kancléřky Angely Merkelové, často kritizovaný za své těsné vazby na automobilový průmysl.

Ve spolkové republice je registrováno asi 15 miliónů osobních naftových vozů. Jen 2,7 miliónu z nich splňuje nejnovější evropské emisní standardy Euro 6. Pozorovatelé očekávají, že rozsudek bude mít dopad i na Česko, kam může z Německa směřovat řada starších naftových aut, které nyní zřejmě výrazně ztratí na ceně.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

V nových volvech bude čtvrtina použitých plastů recyklovaná

-

dnes 12:51 Plasty bez nadsázky zamořují celý svět a třeba taková...

Emisní zemětřesení přijde v září. Přinese přesnější spotřebu

-

dnes 11:45 Hovory o tom, že má auto větší spotřebu, než jakou...

Tesla za jízdy samovolně vzplála. Příčina zatím není známá

-

dnes 10:38 Tesla Model S, řízená režisérem Michaelem Morrisem, v...

Harley-Davidson oslaví výročí bez motoru. Vznikne deset retro bicyklů

-

dnes 09:27 Je to trochu zvláštní, když výrobce legendárních...

Apple nevzdává boj o autonomní auto, přetahuje klíčové lidi

-

dnes 08:32 Už před několika lety společnost Apple oznámila, že...

Porsche Cayenne umí i mimo asfalt. Zkoušeli jsme ho na terénním polygonu

-

včera 10:42 Video: Skutečný offroad potřebuje uzávěrky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů