AutoMoto

Mazda zase zvětšuje motory

obrazek

Mazda CX-3 (2014) z našeho testu měla patnáctistovku pod kapotou

FOTO: Mazda

20.5. 08:01 Japonská automobilka Mazda jde zcela proti všem standardním postupům automobilek světa. Žádné zmenšování objemů motorů. Naopak. Downsizing končí, motory se zvětšují. Z naftové patnáctistovky je nově osmnáctistovka.

Nový motor se jmenuje 1.8 Skayctiv-D. Nahrazuje původní naftový agregát o objemu 1,5 litru, který ale vlastně tak úplně nezahyne. Osmnáctistovka z něj vychází. Jde o úpravu stávající techniky, která se jen přizpůsobila systému spalování, jaký Mazda prosazuje - nízké kompresní poměry u naftových motorů (14,8 : 1) a vyšší u zážehových. Výhod je hned několik, asi tou nejviditelnější jsou nižší spotřeby paliva. Reálně. Nikoli jen v tabulkách technických údajů.

Osmnáctistovku od menší verze asi ani nepoznáte. Vycházejí ze stejného základu.

FOTO: LL, Novinky

A protože fyzika se prostě ošidit nedá, tak došlo ke zvětšení objemu. Nový agregát má stejný točivý moment 270 N.m, ale výkon se proti předchůdci zvýšil ze 77 na 85 kW. Nová je geometrie lopatek turbodmychadla, nové jsou vstřikovače. Omezilo se také tření, což je další bonusový bod pro snižování spotřeby.

Ve výsledku tak má auto sice stejný točivý moment, ale s lepším průběhem v širším spektru otáček, lépe reaguje na plyn a s autem se výkonnější verze nebude muset tolik prát.

Prvním vozem, který nový agregát dostane, bude CX-3 ve faceliftované verzi. Nejdřív to bude v Japonsku, do Evropy se dostane na podzim tohoto roku.

fra, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Toyotě během jízdy po dálnici ulétla kapota

-

dnes 11:15 Řidič staré Toyoty Camry patrně nezavřel správně kapotu...

Chcete řídit jako filmoví kaskadéři? Ford vás to naučí

-

dnes 10:20 Otočky, driftování a na závěr únik před Fordem Mustang...

Suzuki Jimny nezměkne. Stále bude základem rám

-

dnes 08:34 Jedním z posledních aut, které zůstávají věrné...

Dvě tváře nového BMW M5: manažerský sedan i okruhové kladivo

-

včera 20:14 Obrazem: Ve Slovinsku jsme měli možnost poprvé sednou...

Na prodej bude ikona Le Mans: Ford GT40, který před 52 lety porazil Ferrari

-

včera 16:03 Ford GT40 je jednou z největších ikon vytrvalostních...

Proč mají okna aut černé okraje s tečkami? Důvody nejsou ryze estetické

-

včera 14:13 Jistě jste si toho všimli - některá okna na vašem autě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů