Zahraniční

Wir schaffen das? Migrační krize stojí Německo nepředstavitelné částky

obrazek

Migranti v uprchlickém táboře v německém Friedlandu

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

17.5. 21:44 Na boj proti příčinám migrace a péči o uprchlíky vydala loni německá vláda 20,8 miliardy eur (531 miliard korun). Deník Handelsblatt to zveřejnil ve čtvrtek s odvoláním na předběžné údaje ministerstva financí, které budou zveřejněny na konci května.

Dvě třetiny z částky, celkem 14,2 miliardy, šlo do zahraničí na boj s příčinami, které vedou lidi k migraci. Většina šla z rozpočtů ministerstev zahraničí a pro rozvoj, která na to vydala 13,7 miliardy eur.

Druhá nejvyšší částka ve výši 6,6 miliardy eur směřovala do spolkových zemí a do komunální oblasti, kde byla využita zejména na integraci uprchlíků, náklady na jejich ubytování, na péči o jejich děti a výstavbu sociálních bytů.

Suma peněz určených spolkovým zemím není definitivní, protože zahrnuje pouze federální paušální výdaje na jednoho uprchlíka. Jednotlivé země si stěžují, že velké náklady nesou ony samy a že se na nich federální vláda podílí jen 20 procenty. To ale německý ministr financí Olaf Scholz odmítá, uvedl list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Náklady spojené s migrací v Německu v posledních letech výrazně narostly, protože do země od roku 2015 přišlo kolem 1,4 miliónu žadatelů o azyl. Navzdory tomu se díky velmi dobré hospodářské situaci daří spolkové republice tyto výdaje krýt bez deficitů státního rozpočtu.

Za jeden z klíčových momentů spuštění migrační krize v Evropě je označován výrok německé kancléřky Angely Merkelové, která v souvislosti s nárůstem migrantů pronesla v roce 2015 větu „Wir schaffen das!” (Zvládneme to!). Nebyla přitom první, kdo tak učinil, upozornila po zlidovění výroku německá veřejnoprávní televize ARD. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní obřady...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů