Zahraniční

Němci před dvaceti lety získali vzorky novičoku a předali je spojencům

obrazek

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl. V době jeho vládnutí Němci získali vzorky novičoku

FOTO: Tobias Schwarz, Reuters

16.5. 19:31 V aféře s nervovým jedem novičok, jímž byl 4. března v britském Salisbury otráven bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, přišel ve středu další zvrat. Německá tajná služba BND získala podle tamních médií v devadesátých letech z Ruska vzorky této látky, které poskytla spojencům včetně Velké Británie.

Podle listů Süddeutsche Zeitung a Die Ziet i stanic NDR, WDR získala BND vzorek jedu novičok od ruského přeběhlíka. Operace byla pro BND, které se považovala na Západě za spíše méně kvalitní, velkým úspěchem. Celá operace ale byla velmi citlivá a vědělo o ní jen několik lidí z BND a z okolí tehdejšího kancléře Helmuta Kohla.

Německo už v padesátých letech podepsalo konvenci zakazující výrobu bojových otravných látek. Právníci kancléřství upozorňovali, že i dovoz vzorku z Ruska by mohl být porušením tohoto závazku.

BND proto zvolila jinou cestu. Z Pullachu se vzorek převezl do Švédska, kde byl za uplatnění nejvyšších bezpečnostních opatření analyzován. Testy této binární látky ukázaly, že je desetkrát silnější než nervový jed VX.

Zničené poznámky

Po prvních testech látky ve švédské laboratoři se kancléř Kohl rozhodl sdílet znalosti o nebezpečném jedu se svými nejbližšími spojenci. Složení a vzorky látky podle odborných článků z konce devadesátých let byly známy nejen v Německu, ale také v USA, ve Velké Británii, ve Francii, v Nizozemsku a Kanadě. Podle listu Süddeutsche Zeitung je možné, že armádní laboratoře v těchto zemích dokonce látku v malém množství připravovaly, aby vyvinuly protilátky pro případ nasazení novičoku Ruskem.

Podle zjištění německých médii šlo o tak výbušnou záležitost, že si o celé akci poznámky dělal poznámky jen Kohl, ale po přečtení je zničil. Kancléřství ani BND neodpovědělo na dotaz, zde existují i jiné záznamy.

Zveřejnění zprávy ale vyvolalo v kauze nové otázky. Do té doby se uvádělo, že Skripala muselo otrávit Rusko, které tento jed vyvinulo a mělo k dispozici, nyní se počet podezřelých zdrojů rozšířil.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

-

dnes 08:06 Arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) je vinen z...

Australan vytáhl syna z hořícího domu, doběhl pro pomoc a pak se mu zastavilo srdce

-

dnes 07:39 Heroický čin stál život sedmasedmdesátiletého Stevena...

Polští zloději ukradli díly z mercedesu, který ještě nebyl na trhu

-

dnes 05:23 Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes,...

Zemřela jedna ze tří žen, které přežily pád letadla na Kubě

-

dnes 05:14 Tragická bilance letecké havárie na Kubě se zvýšila. V...

Venezuela se ohradila proti americkým sankcím

-

dnes 05:00 Venezuela nové americké sankce, které mají zkomplikovat...

Gruzie a Rusko budou v Praze jednat o normalizaci vztahů

-

dnes 04:51 V Praze se ve čtvrtek 24. května sejde k dalšímu kolu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby