Zahraniční

Němci před dvaceti lety získali vzorky novičoku a předali je spojencům

obrazek

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl. V době jeho vládnutí Němci získali vzorky novičoku

FOTO: Tobias Schwarz, Reuters

16.5. 19:31 V aféře s nervovým jedem novičok, jímž byl 4. března v britském Salisbury otráven bývalý dvojitý agent Sergej Skripal, přišel ve středu další zvrat. Německá tajná služba BND získala podle tamních médií v devadesátých letech z Ruska vzorky této látky, které poskytla spojencům včetně Velké Británie.

Podle listů Süddeutsche Zeitung a Die Ziet i stanic NDR, WDR získala BND vzorek jedu novičok od ruského přeběhlíka. Operace byla pro BND, které se považovala na Západě za spíše méně kvalitní, velkým úspěchem. Celá operace ale byla velmi citlivá a vědělo o ní jen několik lidí z BND a z okolí tehdejšího kancléře Helmuta Kohla.

Německo už v padesátých letech podepsalo konvenci zakazující výrobu bojových otravných látek. Právníci kancléřství upozorňovali, že i dovoz vzorku z Ruska by mohl být porušením tohoto závazku.

BND proto zvolila jinou cestu. Z Pullachu se vzorek převezl do Švédska, kde byl za uplatnění nejvyšších bezpečnostních opatření analyzován. Testy této binární látky ukázaly, že je desetkrát silnější než nervový jed VX.

Zničené poznámky

Po prvních testech látky ve švédské laboratoři se kancléř Kohl rozhodl sdílet znalosti o nebezpečném jedu se svými nejbližšími spojenci. Složení a vzorky látky podle odborných článků z konce devadesátých let byly známy nejen v Německu, ale také v USA, ve Velké Británii, ve Francii, v Nizozemsku a Kanadě. Podle listu Süddeutsche Zeitung je možné, že armádní laboratoře v těchto zemích dokonce látku v malém množství připravovaly, aby vyvinuly protilátky pro případ nasazení novičoku Ruskem.

Podle zjištění německých médii šlo o tak výbušnou záležitost, že si o celé akci poznámky dělal poznámky jen Kohl, ale po přečtení je zničil. Kancléřství ani BND neodpovědělo na dotaz, zde existují i jiné záznamy.

Zveřejnění zprávy ale vyvolalo v kauze nové otázky. Do té doby se uvádělo, že Skripala muselo otrávit Rusko, které tento jed vyvinulo a mělo k dispozici, nyní se počet podezřelých zdrojů rozšířil.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ženu v USA po výběru vysoké částky z banky přepadl gang a přejel ji autem

-

dnes 07:44 Video: Bezpečnostní kamera ve městě Houston v americkém...

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

-

dnes 05:02 aktualizováno Severovýchod Venezuely postihlo v úterý...

Írán představil první domácí stíhačku

-

dnes 04:45 Video: Na přehlídce zbrojní techniky v Teheránu...

Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort je vinen z daňových podvodů

-

včera 22:49 aktualizováno Americká porota v úterý uznala částečně...

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

včera 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Říkejte o tom mladým, aby se to už nestalo, apeloval Kiska v projevu k srpnu 1968

-

včera 19:58 Slovenský prezident Andrej Kiska vyzval při...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů