Domácí

Senátoři: Zeman poškodil tvrzením o výrobě novičoku bezpečnostní zájmy ČR

obrazek

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Pavel Karban, Právo

16.5. 12:34 (aktualizováno: 16.5. 13:37) Prezident Miloš Zeman podle senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičok v ČR. Zveřejněním údajů od tajných služeb navíc ohrozil bezpečnostní zájmy země. Zprávy českých zpravodajských služeb se podle senátního výboru shodují v tom, že v ČR nebyla vyráběna ani skladována žádná látka typu novičok.

„Tak, jak to vyložil pan prezident, tak to vyložil nepravdivě, protože ty informace vypovídaly trošku jinak,” uvedl předseda výboru František Bublan (za ČSSD).

Bezpečnostní informační služba (BIS) i Vojenské zpravodajství poskytly podle Bublana prezidentovi identické informace. „Nebyl tam nějaký rozdíl, tak jak to prezident uvedl,” řekl Bublan poté, co se výbor seznámil se zprávami obou tajných služeb pro Zemana.

Senátoři se prezidentovými výroky nehodlají dále zabývat a podle šéfa výboru Františka Bublana (za ČSSD) tak nebudou kauzu řešit na nadcházející schůzi. Předseda komory Milan Štěch (ČSSD), který se jednání účastnil, zašle stanovisko výboru hlavě státu.

Nejnovější kauza nebude podle dostupných informací ani předmětem případné ústavní žaloby na prezidenta.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru zareagoval tvrzením, že usnesení senátního výboru „ohrožuje zdravý rozum”. Následně doplnil, že „senátoři uvedli v praxi pohádku Císařovy nové šaty. Tleskají neexistujícímu oděvu a proto jim vadí, že pan prezident veřejně řekl pravdu”.

Usnesení senátního výboru ohrožuje zdravý rozum! https://t.co/gIltmF19Rf

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 16. května 2018

Zeman na začátku května uvedl, že se na podzim roku 2017 ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně vyráběl a testoval nervově paralytický jed A230.

Ve vyjádření plném nepřesností - pletl například názvy institucí nebo látku chybně označil jako A340 - řekl, že podle Bezpečnostní informační služby (BIS) nebo Státního úřadu pro jadernou bezpečnost prý daný jed novičok není, ale on že se opírá o zprávu Vojenského zpravodajství, podle níž tomu je naopak.

Zemanových slov se ihned chytili Rusové, které Británie obviňuje z otravy dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury. Otráveni měli být právě látkou zvanou novičok původem ze Sovětského svazu.

Ministerstvo obrany uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Podle ministerstva zahraničí se v ČR netestovala látka, kterou byl otráven Skripal.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

dnes 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

dnes 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu

-

dnes 17:17 aktualizováno Prezident Miloš Zeman sdělil...

Trikolory i papírové tanky. Lidé si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Video: aktualizováno Po celé republice si v úterý lidé...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů