Zahraniční

Polský ministr zastavil kácení ve vzácném Bělověžském pralese

obrazek

Těžaři v Bělověžském pralese

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

15.5. 21:00 Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk nařídil zastavit kácení stromů v Bělověžském pralese, které vyvolalo kritiku nejen ze strany ochránců životního prostředí, a to v Polsku i v zahraničí. O rozhodnutí v úterý informovalo Kowalczykovo ministerstvo.

Ve sdělení se podle listu Rzeczpospolita uvádí, že ministrovo nařízení bylo postoupeno generálnímu řediteli Státních lesů Andrzeji Koniecznému. Zrušení předchozího rozhodnutí generálního ředitele, které kácení v pralese povolovalo, má vstoupit v platnost během několika dnů.

Tento krok Kowalského se očekával, protože jde o reakci na verdikt Soudního dvora Evropské unie z poloviny dubna, podle něhož lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem EU. Polské úřady slíbily, že rozsudek budou respektovat.

Ostře sledovaný spor

Kontroverzní kácení v pralese povolil předchozí ministr životního prostředí Jan Szyszka. Argumentoval při tom bojem proti trvajícímu šíření lýkožrouta smrkového. Ochránci životního prostředí ale toto zdůvodnění zpochybňovali, podle nich byla motivem snaha vydělat na rozsáhlé těžbě a prodeji dřeva.

Bělověžský prales

FOTO: Mapy.cz

Spor o těžbu v regionu, který je na seznamu světového dědictví UNESCO a lokalitou patřící do sítě Natura 2000, je jen jedním z několika ostře sledovaných sporů mezi Evropskou komisí a Varšavou v poslední době. Soud EU již loni v listopadu rozhodl o možné pokutě až 100 tisíc eur (2,5 miliónů Kč) denně v případě, že se Polsko odmítne řídit jeho předběžným opatřením zastavujícím těžbu až do rozsudku samotného. Komise ale nepožádala o to, aby soud rozhodl pokutu udělil.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Berlíně pochodovali příznivci i odpůrci AfD

-

dnes 18:04 Video: Berlínské ulice v neděli zaplnily tisíce...

Migrantka porodila na lodi záchranářů. Chlapec dostal jméno Zázrak

-

dnes 16:45 Video: Chlapce jménem Zázrak přivedla v sobotu na svět...

Tři palestinské radikály zabila palba tanku po nálezu miny u hraničního plotu

-

dnes 15:20 Video: Palba izraelského tanku zabila v neděli v Pásmu...

V největším zábavním parku v Německu vypukl masivní požár, dvě atrakce lehly popelem

-

dnes 11:18 Video: V největším německém zábavním parku ve městě...

Rotvajler v Mnichově pokousal pět lidí, policie ho zastřelila

-

dnes 09:20 Policie v německém Mnichově zastřelila psa, který...

Opozice spojuje síly proti Erdoganovi

-

dnes 09:12 Čtyři opoziční strany uzavřely spojenectví před...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby