Internet a PC

Zkolabovaly dráhy i nemocnice. Virus WannaCry ochromil před rokem počítačový svět

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

15.5. 14:39 Před rokem, v polovině května, se uskutečnil jeden z největších kybernetických útoků současnosti. Kvůli vyděračskému viru WannaCry totiž zkolabovaly systémy drah, benzínek i nemocnic. Jediný škodlivý kód tak ukázal, jak zranitelný je moderní svět, který je závislý na počítačích a internetu.

Vyděračský virus WannaCry se začal internetem šířit krátce před víkendem. Jako jedni z prvních na něho zareagovali bezpečnostní experti National Health Service (NHS). Pracovníci této zdravotnické organizace, která v Anglii zajišťuje zdravotní péči, bleskurychle odřízli počítače v nemocnicích od jejich sítě.

A dobře věděli, co dělají, neboť právě prostřednictvím jejich systémů se nezvaný návštěvník šířil. Nemocnice v Anglii se tak rázem ocitly bez počítačů a byly nuceny vyhlásit výjimečný stav – vyzvaly obyvatele dotčených lokalit, aby se k lékaři vydali jen v nejnutnějších případech.

Kvůli ochromeným informačním systémům totiž byly počítače v nemocnicích prakticky nepoužitelné. Personál se tak musel vrátit zpátky k papírům a tužkám, poznamenal server BBC. Pacienty kvůli tomu čekaly daleko delší fronty, než bývá obvyklé.

Mapa zemí, kde WannaCry během pátku útočil.

FOTO: repro malwaretech.com

A stejný kolaps postihl na 200 tisíc organizací ve více než 150 státech světa. A to během jediného dne. Podle listu The Wall Street Journal se s útokem potýkaly například německé dráhy Deutsche Bahn. Vyděračský virus se totiž uhnízdil v jejich systému, který monitoruje příjezdy a odjezdy vlaků.

V Číně se zase výpadky dotkly čerpacích stanic National Petroleum Corp, ale například i tamějších škol a univerzit. Stejně tak zasažení vládních institucí potvrdilo například Japonsko.

Nejvíce postiženo Rusko

Za pouhých pár hodin stihl tento nezvaný návštěvník nakazit více než 300 000 počítačů ve více než 150 zemích světa. Takřka polovina všech zachycených detekcí (45,07 %) připadá na Rusko. Je to dáno tím, že především v tamních chudých lokalitách ještě uživatelé hojně používají zastaralý operační systém Windows XP, který byl škodlivým kódem WannaCry nejvíce zranitelný.

Druhou a třetí příčku pak zaujaly Ukrajina (11,88 %) a Tchaj-wan (11,55 %). Ostatní státy, které se dostaly v žebříčku nejpostiženějších zemí do první desítky, měly podíl tak v řádech jednotek procent. Šlo například o Egypt, Indii či Filipíny.

Česká republika skončila v přehledu s podílem 0,15 % až na 52. místě. Sluší se nicméně podotknout, že spodní příčky měly velmi podobný podíl až prakticky do konce žebříčku, který obsahoval 150 států. Například sousední Slovensko ale na tom bylo hůře – virus WannaCry tam měl podíl 0,26 %. V Česku nakonec bezpečnostní experti vyčíslili počet napadnutých strojů na více než 600.

Internetem koluje stále

WannaCry se šíří internetem i po letech. V současnosti však díky vydání záplat pro operační systémy velkou hrozbu nepředstavuje.

Tento škodlivý kód útočí úplně stejně jako drtivá většina ostatních vyděračských virů, které jsou označovány souhrnným názvem ransomware. Nejprve tedy nezvaný návštěvník pronikne do počítače, pak jej uzamkne a zašifruje všechna data. Za jejich zpřístupnění následně počítačoví piráti požadují již zmiňované výkupné. [celá zpráva]

Takto vypadala obrazovka uzamčená vyděračským virem.

FOTO: repro thehackernews.com

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Za pomstou a konečně i hromadou obsahu v datadisku Forsaken pro hru Destiny 2

-

včera 14:53 Video: Třikrát hurá. Náznaky světlých zítřků z...

První mobil se třemi hlavními fotoaparáty výrazně zlevnil. Ušetřit je možné tisíce

-

včera 14:15 Společnost Huawei letos na jaře přinesla do prodeje...

Přestanou fungovat weby? Internet čeká velká očista

-

včera 13:30 Provozovatelé internetových stránek se musí připravit...

Facebook musí změnit pravidla. Jinak přijdou sankce, pohrozila EU

-

včera 12:31 Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou...

Na e-mailové účty amerických senátorů útočí hackeři. Opakovaně

-

včera 08:30 Zahraniční hackeři opakovaně útočí na osobní e-mailové...

Datadisk Battle for Azeroth dává WoWku druhý dech. I po 14 letech je v něm stále co dělat

-

včera 07:43 Video: Původní tzv. vanilla verze on-line RPG hry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů