AutoMoto

Hlodavcům chutná izolace kabelů. V rámci udržitelnosti obsahuje sóju

obrazek

Hlodavcům prý chutnají izolace kabelů bez ohledu na značku auta. Na ilustračním snímku motor 2,3 EcoBoost ve Fordu Mustang

FOTO: Ford

14.5. 17:17 Možná jste se s tím už setkali - přišli jste ráno k autu a místo normálního startu a odjezdu vůz odmítal spolupracovat. Leckdy za to můžou divocí hlodavci, kteří se pustí do izolace kabelů.

Janice Perzigian z města Royal Oak v Michiganu za opravy po útoku hlodavců na její Ford Mustang z roku 2017 nedávno zaplatila 600 dolarů, tedy necelých 13 tisíc korun. Nyní svůj vůz ošetřuje přípravky, které by měly hlodavce odpuzovat.

Podle Johna Pappase, majitele autoservisu ve stejném městě, to není ojedinělý případ. Podle webu Detroit Free Press jeho servis opravuje poškození hlodavci zhruba u jednoho auta měsíčně. Jsou to prý vozy napříč automobilovým spektrem, nikoliv jen Fordy nebo jiná značka.

Udržitelná výroba znamená izolaci, která hlodavcům chutná

Důvodem údajně je to, že ve snaze zlepšit ekologičnost a udržitelnost výroby automobilů sahají firmy k izolacím kabelů mimo jiné z částí sóji, která není použitelná pro výrobu potravin. „Stává se to potenciální potravou pro krysy,” uvedl pro Detroit Free Press právník Brian Kabateck.

Kabateck se účastnil soudního sporu, který proběhl v roce 2016 v Kalifornii právě s tímto tématem. Stěžovatel Albert Herber dal celkem zhruba 1 500 dolarů (cca 32 tisíc korun) za tři návštěvy servisu poté, co u jeho Toyoty Tundra hlodavci poškodili elektroinstalaci.

Problém s hlodavci okusujícími izolaci kabelů je aktuální i v České republice. Námi oslovený autorizovaný servis Ford v Praze řeší problém okousané kabeláže prý zhruba jednou týdně, ale přesnou statistiku si nevede.

Zejména za chladného počasí hledají malí hlodavci útočiště u teplého motoru auta. (Ilustrační foto)

FOTO: Marek Bednář, Novinky

Jak se útokům hlodavců na kabely svého auta bránit? Spolehlivou cestou je garáž, do které se divocí hlodavci obvykle nedostanou. Pokud takový luxus nemáte, dají se pořídit přípravky ve spreji, kterými postříkáte všechny kabely v motorovém prostoru.

Samozřejmě, aby správně účinkovaly, je potřeba nástřik pravidelně opakovat.

mb, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Tohle je největší hřbitov aut na světě. Odpočívá zde 4000 vraků

-

dnes 12:00 Video: Pouhých sto kilometrů severně od Atlanty se...

Test Peugeotu 308 SW GT BlueHDi: Nenápadný meziměstský expres

-

dnes 09:30 Obrazem: O benzínové verzi 308 GT s manuální...

Aston Martin potvrdil nový hypersport

-

dnes 08:01 Hypersport jménem Project 003 začíná vznikat v továrně...

Češi kvůli emisím žalují VW už o 730 miliónů

-

včera 19:24 Koncern Volkswagen (VW) čelí již tři roky skandálu s...

Vysněný pick-up pro milovníky hvězd

-

včera 08:09 Konceptů aut jsme tu měli už hromady. Nissan třeba...

Audi chce v roce 2025 prodávat 12 modelů na elektrický pohon

-

21.9. 15:45 Německá automobilka, která působí v rámci koncernu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů