Věda a školy

Čeští jeskyňáři hlásí z Číny mimořádný objev

obrazek

Ohromující objevené prostory.

FOTO: Zdeněk Motyčka

16.5. 20:45 Obří podzemní dóm a gigantické podzemní chodby nalezla v uplynulých dnech v provincii Shanxi v jižní Číně expedice českých speleologů a geologů. Podle odborníků jde o jeden z největších objevů, jaký se jim v novodobé historii podařil.

Ve svém oboru patří čeští speleologové již od dob známého badatele Karla Absolona, který pracoval v Moravském krasu, ke světové špičce. Nescházejí ani u těch nejvýznamnějších objevů.

„Největším úspěchem expedice je objev přes šest kilometrů dlouhé jeskyně Tianxingyan. Po překonání náročných pasáží se v ní podařilo nalézt říční chodbu, dlouhou přes tři kilometry, a obří podzemní sál dlouhý 150 a široký 200 metrů,“ řekl Právu účastník expedice a předseda České speleologické společnosti (ČSS) Zdeněk Motyčka.

Museli jsme překonávat vodopády i podzemní jezeraZdeněk Motyčka, předseda ČSS

Vchod do nové jeskyně objevil tým složený z jeskyňářů a pracovníků Geologického ústavu Akademie věd ČR již před dvěma roky. Podmínky pro její prozkoumání byly ale špatné kvůli deštivému počasí. Expedice tehdy postoupila jen sto metrů do podzemí. Nikdo tehdy nepředpokládal, že podrobný průzkum těchto prostor přinese mimořádný objev.

„Bylo to technicky složité. Museli jsme překonávat vodopády a podzemní jezera i pukliny ve skalním masivu. Místy jsme se přesouvali s využitím traverz. Výsledek ale stojí za to,“ doplnil Motyčka.

Nově nalezené prostory nejsou jedinečné svojí krápníkovou výzdobou, ale velikostí. Mimo jiné největší přírodní podzemní prostorou v Česku je Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu, který je 90 metrů dlouhý a 44 metrů široký. Do nově objeveného dómu v Číně by se vtěsnal nejméně pětkrát. Nový dóm zatím nemá jméno.

Ještě se vrátí

„Do Číny se patrně vrátíme ještě letos, abychom tam pokračovali v průzkumu těchto prostor. Vymlela je tam kdysi voda. Překvapivé ale je, že jí už tolik v této oblasti není,“ uvedl jeskyňář. Připomněl, že čeští speleologové a geologové pracují v provincii Shanxi již několik let. Loni v ní nalezli jeskyni Didonghe, která má také obří chodby.

Kuriózní je, že nové prostory nehledají jeskyňáři s batohem, lanem a cepínem v ruce v terénu. Mnohé objevy dělají z tepla domova na počítači s využitím běžně dostupné aplikace Google Earth, kterou podrobně zkoumají zemský povrch. Teprve pak vyrážejí bádat do podzemí.

Zakladatelem moderní speleologie byl profesor Absolon, jehož proslavily četné nálezy v Moravském krasu i na Balkáně. Moderní jeskyňáři úspěšně navazují na jeho odkaz, o čemž svědčí jejich objevy desítek kilometrů zaplavených chodeb v Mexiku, nově popsané jeskyně na Kavkaze, v Julských Alpách, na Dálném východě, Novém Zélandu nebo nyní v Číně.

Vladimír Klepáč, Právo

nahoru

Věda a školy:

Před 80 lety mobilizovalo milión obyvatel Československa. Marně

-

dnes 01:01 Všeobecná mobilizace čs. armády, která byla vyhlášena...

Japonská sonda posadila na asteroid dva hopsavé robůtky

-

včera 11:21 Dva průzkumné roboty vypustila v pátek úspěšně u...

Nejsme podržtaškové, zlobí se někteří středoškoláci kvůli praxím

-

21.9. 11:55 Po seznámení s legislativou týkající se praktických...

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

21.9. 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

20.9. 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

20.9. 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů