Krimi

V Praze stoupl trojnásobně počet loupeží v bankách

6.1.2005 18:18 V loňském roce prudce stoupl počet loupežných přepadení v pražských finančních ústavech. Proti předloňským 20 případům policie zaznamenala jejich trojnásobný nárůst, musela vyšetřovat 60 případů. Ve čtvrtek to řekl Bohumil Kocourek z oddělení obecné kriminality pražské policejní správy.

Od roku 2002 se navíc zvyšuje i celkový počet všech loupeží v hlavním městě. "Nejvíc nás trápí právě finanční ústavy, do kterých jsou zahrnuty banky, pošty a spořitelny," podotkl Kocourek s tím, že loňský rok přinesl nejvyšší počet loupeží od roku 1996, kdy jeho oddělení tuto statistiku sleduje.

"V roce 1996 byly v Praze jen čtyři takovéto skutky, vysoké číslo jsme zaznamenali v roce 1999, kdy jich bylo 23. Předloni jsme řešili 20 skutků," upřesnil Kocourek. Z loňských 60 bankovních loupeží kriminalisté vyřešili devět, ale v 19 případech si pachatel neodnesl z peněžního ústavu ani korunu.

"Je to i díky lepší prevenci a školení bankovních úředníků," myslí si Kocourek. Celkově si lupiči z pražských bank, pošt a spořitelen odnesli v roce 2004 zhruba 23 miliónů korun, policie zajistila zpět kolem 12 miliónů, tedy více než polovinu. Nejzávažnějším případem se pro pražské policisty stala série osmi bankovních loupeží čtyřčlenného gangu, který policisté zadrželi při poslední z nich loni v srpnu.

Lupiči tehdy přepadli banku v Severozápadní ulici v Praze 4. Policie je dopadla přímo před bankou, jeden z podezřelých byl při přestřelce zraněn.

Policista: lupiči čerpají inspiraci z médií

Známý je také květnový případ dvou pachatelů, kteří zorganizovali přepadení banky v Praze 3 a odnesli si z ní deset miliónů korun. Krátce na to byli zadrženi. V Praze se loni rozmohl i počet loupeží "papírkářů" - lupičů, kteří přišli k bankovní přepážce s lístkem, na kterém měli napsanou výhrůžku bombovým útokem, a požadovali peníze.

"Tito pachatelé čerpají inspiraci z médií, která o některých případech hodně psala," myslí si Kocourek. Pražští policisté loni zaznamenali celkem 1823 loupežných přepadení a objasnili zhruba 24 procent z nich. Předloni se počet loupeží dostal na číslo 1759 a jejich objasněnost byla kolem 27 procent. V roce 2002 se policisté zabývali 1683 případy a objasnili asi 30 procent z nich.

"Některé případy objasňujeme ještě z předchozích let, například loni se to týkalo celkem asi 40 loupeží z roku 2003," uvedl Kocourek. Podle něj se na vysokém počtu loupežných přepadení nejvíce podílejí pouliční loupeže, u kterých policie objasnila asi 50 procent případů. Řeší je i jiná oddělení, protože někteří pachatelé napadené těžce zranili i zavraždili, uvedl Kocourek.

Připomněl červnovou kauzu násilníka, který si typoval důchodce vybírající na poštách peníze a poté je přepadl. Jeden z nich po útoku zemřel, další dva skončili s těžkými zraněními v nemocnici. 

Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Soud přiznal Rathovi odškodné za „vláčení v poutech“

-

dnes 16:45 aktualizováno Bývalý středočeský hejtman David Rath má...

Mladík na elektrokole sjel v noci v Krkonoších do potoka, tělo našli až ráno

-

dnes 16:32 Osudné se během noci ze soboty na neděli stalo...

Na dálnici D5 u Prahy havarovala cisterna. Řidič vyvázl bez zranění

-

dnes 16:07 Video: Na dálnici D5 u Rudné na Praze–západ havarovala...

Žena obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě

-

dnes 16:01 Video: aktualizováno Ženu obviněnou ze spáchání zvlášť...

Zloděj na Břeclavsku vytrhal z vinic sazenice

-

dnes 15:47 Vinná odrůda Pálava je mezi milovníky vín oblíbená....

V Jincích po srážce s autem vykolejil vlak, pro zraněného řidiče letěl vrtulník

-

dnes 15:42 Video: Po srážce s autem vykolejil v pondělí v Jincích...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby