Krimi

V Praze stoupl trojnásobně počet loupeží v bankách

6.1.2005 18:18 V loňském roce prudce stoupl počet loupežných přepadení v pražských finančních ústavech. Proti předloňským 20 případům policie zaznamenala jejich trojnásobný nárůst, musela vyšetřovat 60 případů. Ve čtvrtek to řekl Bohumil Kocourek z oddělení obecné kriminality pražské policejní správy.

Od roku 2002 se navíc zvyšuje i celkový počet všech loupeží v hlavním městě. "Nejvíc nás trápí právě finanční ústavy, do kterých jsou zahrnuty banky, pošty a spořitelny," podotkl Kocourek s tím, že loňský rok přinesl nejvyšší počet loupeží od roku 1996, kdy jeho oddělení tuto statistiku sleduje.

"V roce 1996 byly v Praze jen čtyři takovéto skutky, vysoké číslo jsme zaznamenali v roce 1999, kdy jich bylo 23. Předloni jsme řešili 20 skutků," upřesnil Kocourek. Z loňských 60 bankovních loupeží kriminalisté vyřešili devět, ale v 19 případech si pachatel neodnesl z peněžního ústavu ani korunu.

"Je to i díky lepší prevenci a školení bankovních úředníků," myslí si Kocourek. Celkově si lupiči z pražských bank, pošt a spořitelen odnesli v roce 2004 zhruba 23 miliónů korun, policie zajistila zpět kolem 12 miliónů, tedy více než polovinu. Nejzávažnějším případem se pro pražské policisty stala série osmi bankovních loupeží čtyřčlenného gangu, který policisté zadrželi při poslední z nich loni v srpnu.

Lupiči tehdy přepadli banku v Severozápadní ulici v Praze 4. Policie je dopadla přímo před bankou, jeden z podezřelých byl při přestřelce zraněn.

Policista: lupiči čerpají inspiraci z médií

Známý je také květnový případ dvou pachatelů, kteří zorganizovali přepadení banky v Praze 3 a odnesli si z ní deset miliónů korun. Krátce na to byli zadrženi. V Praze se loni rozmohl i počet loupeží "papírkářů" - lupičů, kteří přišli k bankovní přepážce s lístkem, na kterém měli napsanou výhrůžku bombovým útokem, a požadovali peníze.

"Tito pachatelé čerpají inspiraci z médií, která o některých případech hodně psala," myslí si Kocourek. Pražští policisté loni zaznamenali celkem 1823 loupežných přepadení a objasnili zhruba 24 procent z nich. Předloni se počet loupeží dostal na číslo 1759 a jejich objasněnost byla kolem 27 procent. V roce 2002 se policisté zabývali 1683 případy a objasnili asi 30 procent z nich.

"Některé případy objasňujeme ještě z předchozích let, například loni se to týkalo celkem asi 40 loupeží z roku 2003," uvedl Kocourek. Podle něj se na vysokém počtu loupežných přepadení nejvíce podílejí pouliční loupeže, u kterých policie objasnila asi 50 procent případů. Řeší je i jiná oddělení, protože někteří pachatelé napadené těžce zranili i zavraždili, uvedl Kocourek.

Připomněl červnovou kauzu násilníka, který si typoval důchodce vybírající na poštách peníze a poté je přepadl. Jeden z nich po útoku zemřel, další dva skončili s těžkými zraněními v nemocnici. 

Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Řidič na D6 vyletěl rovnou do lesa, zkoušku na alkohol odmítl

-

dnes 07:03 Video: Na dálnici D6 u Doks na Kladensku havaroval...

Opilý cizinec naboural v centru Prahy pět aut

-

včera 22:47 Video: Opilý cizinec v mercedesu naboural v neděli...

Na Přerovsku hořela dvojgaráž, oheň zničil historické motorky

-

včera 15:59 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v neděli rozsáhlý...

Horští záchranáři při cvičení v Krkonoších náhodou zachránili život promrzlému muži

-

včera 15:06 Jen zcela náhodná přítomnost členů Horské služby v...

Policisté zadrželi gang dealerů, měli víc než kilo heroinu a milión v hotovosti

-

včera 14:33 Čtveřici drogových dealerů zadrželi po dlouhém...

Lupič přepadl banku v Praze. Policisté zveřejnili video

-

včera 13:25 Video: Pražští policisté pátrají po muži, který v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby