Zahraniční

Slováci vyrobili eurobankovku s československým tankem LT-38

obrazek

Nová suvenýrová bankovka s Památníkem Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici a československým tankem LT-38.

FOTO: Nunofia

6.5. 13:40 Suvenýrovou eurobankovku s Památníkem Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici a československým tankem LT-38 vyrobili na Slovensku v limitovaném nákladu 5000 kusů. Výkonný ředitel společnosti Nunofi Vladislav Klajban Novinky informoval, že polovina nákladu je už rezervovaná zahraničními sběrateli.

Do prodeje se suvenýrová bankovka dostane 8. května v Den vítězství nad fašismem a zájemci si ji mohou pořídit za dvě eura (50 korun) ve speciálním bankomatu umístěném v prostorech Muzea SNP v Banské Bystrici. Bankovka není jen suvenýrem pro turisty, ale také sběratelským kouskem.

Bankovka je označena nulou, aby bylo jasné, že není platidlem. Je však vyrobena ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá i při výrobě pravých eurobankovek. „Obsahuje také ochranné prvky, jako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotykovou zónu pro nevidomé stejně, jako u pravých eurobankovek,“ řekl Klajban.

Koncept vydávání euro suvenýrových bankovek pochází z Francie. V roce 2015 ho vytvořil Richard Faille ve spolupráci s francouzskou Národní bankou a Evropskou centrální bankou. Pak se rozšířil do Německa, Rakouska, Španělska, Portugalska a dalších zemí. Hlavní myšlenkou je podpora cestovního ruchu a propagace nejvýznamnějších evropských kulturních a historických památek při pomoci zachování Evropského kulturního dědictví.

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Zahraniční:

V Turecku zatkli 14 domnělých členů Islámského státu

-

dnes 08:44 Policie v Turecku zatkla 14 lidí, které podezírá z...

Indonéský duchovní dostal trest smrti za organizaci útoků

-

dnes 08:35 Indonéský soud udělil trest smrti radikálnímu...

Hořící peklo zblízka. Záběry hasičů ukazují boj s ohněm uvnitř londýnského věžáku

-

dnes 06:59 Video: I videozáznam z kamery hasičů, kteří se snažili...

Japonsko zrušilo nácvik evakuace při útoku KLDR

-

dnes 06:54 Japonsko zrušilo nácvik evakuace svých občanů před...

Pentagon by mohl ubytovat až 20 tisíc dětí imigrantů

-

dnes 05:36 aktualizováno Americká armáda by ve svých zařízeních...

V Německu někdo ukradl obří autojeřáb, našel se v Egyptě

-

dnes 05:19 aktualizováno Německým vyšetřovatelům před několika...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů