Zahraniční

Slováci vyrobili eurobankovku s československým tankem LT-38

obrazek

Nová suvenýrová bankovka s Památníkem Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici a československým tankem LT-38.

FOTO: Nunofia

6.5. 13:40 Suvenýrovou eurobankovku s Památníkem Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici a československým tankem LT-38 vyrobili na Slovensku v limitovaném nákladu 5000 kusů. Výkonný ředitel společnosti Nunofi Vladislav Klajban Novinky informoval, že polovina nákladu je už rezervovaná zahraničními sběrateli.

Do prodeje se suvenýrová bankovka dostane 8. května v Den vítězství nad fašismem a zájemci si ji mohou pořídit za dvě eura (50 korun) ve speciálním bankomatu umístěném v prostorech Muzea SNP v Banské Bystrici. Bankovka není jen suvenýrem pro turisty, ale také sběratelským kouskem.

Bankovka je označena nulou, aby bylo jasné, že není platidlem. Je však vyrobena ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá i při výrobě pravých eurobankovek. „Obsahuje také ochranné prvky, jako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotykovou zónu pro nevidomé stejně, jako u pravých eurobankovek,“ řekl Klajban.

Koncept vydávání euro suvenýrových bankovek pochází z Francie. V roce 2015 ho vytvořil Richard Faille ve spolupráci s francouzskou Národní bankou a Evropskou centrální bankou. Pak se rozšířil do Německa, Rakouska, Španělska, Portugalska a dalších zemí. Hlavní myšlenkou je podpora cestovního ruchu a propagace nejvýznamnějších evropských kulturních a historických památek při pomoci zachování Evropského kulturního dědictví.

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Zahraniční:

Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

-

dnes 20:28 Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek podepsal...

Dcera v Bratislavě utloukla válečkem matku, hrozí jí až doživotí

-

dnes 19:34 Kuchyňským válečkem utloukla v noci na čtvrtek v...

Střelba v USA nedaleko Baltimoru si vyžádala několik mrtvých

-

dnes 16:29 Video: aktualizováno Několik mrtvých a několik...

Posádka letadla zapomněla zapnout regulaci tlaku, cestující krváceli z nosu

-

dnes 15:49 Více než třicet cestujících muselo být v Indii...

Kim Čong-un daroval dvě tuny Krále hub jihokorejskému prezidentovi

-

dnes 15:46 Dvě tuny hub matsutake (čirůvka větší) dal...

Unie posílí kvůli migraci hranici a chce spolupracovat s Afrikou

-

dnes 15:27 aktualizováno Lepší ochrana vnější hranice Evropské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů