Internet a PC

V procesorech Intelu bylo objeveno osm nových chyb. Jsou kritické

obrazek

Procesor od společnosti Intel (ilustrační foto)

FOTO: archív výrobce

4.5. 08:30 Osm nových kritických bezpečnostních chyb řeší společnost Intel u svých procesorů. Mají být přitom stejně nebezpečné jako trhliny Spectre a Meltdown, které byly objeveny už na přelomu loňského a letošního roku. Kvůli bezpečnostním rizikům však výrobce zatím drží všechny informace pod přísným embargem.

Na osm nových kritických zranitelností jako první upozornil německý server Heise, kterému práce na opravách potvrdili různí bezpečnostní výzkumníci.

Samotný Intel údajně již o trhlinách ví a intenzivně se jimi zabývá, žádné podrobnosti však zástupci podniku zatím nepotvrdili. To je přitom standardní postup, neboť výrobci se zpravidla snaží držet všechny informace pod pokličkou alespoň do doby, než budou vydány všechny příslušné záplaty. Bez nich by totiž jinak byli uživatelé vystaveni možným útokům.

Všechny objevené chyby mají být stejně kritické jako v případě dříve objevené trhliny Spectre, stejným způsobem ji tedy mohou také počítačoví piráti zneužít.

Při pohledu na technickou stránku věci je chyba opravdu kritická. Kvůli bezpečnostní trhlině se může dostat škodlivý kód do adresního prostoru, který byl vyhrazen pouze pro jádro systému. Řeč je tedy o prostoru, ke kterému neměl uživatel jinak přístup.

Antiviry nepomohou

Zjednodušeně řečeno tak kvůli chybě mohou počítačoví piráti propašovat virus přímo do procesoru, aniž by se před ním mohl uživatel jakkoliv chránit. S adresním prostorem totiž nemohou pracovat například ani antivirové programy.

Vzhledem k tomu, že procesory společnosti Intel využívá více než 80 % počítačových systémů na světě, jde skutečně o problém obrovských rozměrů. Potenciálnímu riziku zneužití chyby jsou vystaveny stovky miliónů uživatelů.

To je i důvod, proč přesné detaily o zranitelnosti zatím tým vědců nezveřejnil. Poskytl je pouze pracovníkům Intelu, aby mohli připravit záplatu pro uživatele. Kdy se tak stane, však v tuto chvíli není jasné.

Zpomalí se počítače?

Sluší se připomenout, že oprava chyb Spectre a Meltdown měla velmi negativní vliv na výkon celého systému. V některých případech počítače zpomalily až o 50 %. [celá zpráva]

Zda bude mít stejný dopad na výkon sestav také chystaná oprava nových osmi zranitelností, zatím není zřejmé. Podle serveru Heise je to nicméně velmi pravděpodobné.

Závažné trhliny přímo ve struktuře procesorů, které jsou v podstatě srdcem jakéhokoliv počítače, bohužel nejsou v poslední době ničím výjimečným. Na konci března se například ukázalo, že kritické trhliny ohrožující milióny uživatelů obsahují také čipy od konkurenční společnosti AMD. [celá zpráva]

lez, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Krvelační upíři táhnou. Nejprodávanější hrou se stal Vampyr

-

dnes 14:30 Upíří tematika je evidentně hráčům blízká. Dokládá to...

Těžaři mají smůlu. Apple zakázal aplikace pro těžbu kryptoměn

-

dnes 12:10 Majitelé zařízení s logem nakousnutého jablka již...

Lidé z nechvalně známé společnosti Cambridge Analytica opět dělají pro Trumpa

-

dnes 11:23 Společnost Cambridge Analytica, která se proslavila...

Prohlížeč Chrome je děravý. Opět

-

dnes 10:12 Kritickou bezpečnostní chybu objevili výzkumníci v...

Kyberzločinci zneužívají GDPR. Jdou po penězích

-

dnes 09:01 Na konci května začalo platit nové unijní nařízení o...

Česko má sedmý nejrychlejší mobilní internet v Evropě

-

dnes 08:24 Česká republika je v Evropě na sedmém místě v rychlosti...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů