Věda a školy

V soutěži robotů ČVUT poprvé zvítězil dívčí tým

obrazek

Vítězný dívčí tým Gbváci

FOTO: ČVUT

20.4. 18:21 Jarní část Robosoutěže Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), určená pro žáky druhého stupně ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, měla díky značnému zájmu škol dvojí finále. Ve čtvrtek zvítězil tým Vrakoslav z Říčan, den poté se vítězem se poprvé v desetileté historii soutěže stal čistě dívčí tým – Gbváci z Břeclavi.

„Jde o první vítězství dívčího týmu v celé desetileté historii Robosoutěže. Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky,“ poznamenal hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

„Takový úspěch jsme nečekaly, některé komponenty v robotické stavebnici se chovají nepředvídatelně, a tak je to i hodně o štěstí,“ okomentovala to Alena Gorčíková z vítězného týmu Gbváci z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi, který kromě ní tvořily ještě Vu Hoang Anh a Elisabet Truhlářová.

Soutěžily jen dva čistě dívčí týmy

V konkurenci 97 týmů, které do obou finále dorazily, z nichž byly jen dva výlučně dívčí a několik smíšených vedle Gbváků zvítězil již ve čtvrtek tým Vrakoslav z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech ve složení Jan Doležil, Adam Hendrych a Jakub Šinták.

Vítězný robot

FOTO: ČVUT

Letos měla všechna soutěžní robotická vozítka za úkol zcela samostatně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle. Poloha barevných polí se v průběhu finále měnila, navíc si každý robot s sebou musel vézt kostičky lega a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli.

„Kromě týmu Gbváci byly letos dívky v této kategorii soutěže hodně vidět i jinde. Na druhém místě čtvrtečního finále se například umístil další tým s názvem Malenovické veverky se dvěma dívkami,“ dodal Hlinovský.

Dle univerzity dívčí tým také jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením rozvážení kostiček po ploše – zkonstruoval speciální otáčivý zásobník.

Koncem roku se uskuteční další finále Robosoutěže, tentokrát pro středoškolské a univerzitní týmy.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Gentleman třicetiletý by se rád oženil, hlásil první seznamovací inzerát na světě

-

včera 22:45 „Gentleman 30letý, který říká, že má velmi značné...

Pohled 5500 let do minulosti: Vědci natočili unikátní záběry zářící hvězdné krajiny

-

20.7. 20:17 Video: Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO)...

Stovka cizinců se začne v Olomouci učit česky

-

20.7. 16:05 Nejstaršímu je 74, nejmladší má 18 let, oba pojí...

V Egyptě otevřeli tajemný sarkofág. Archeology přivítal nesnesitelný zápach

-

20.7. 11:18 Video: Před dvěma týdny objevili archeologové v...

Vrak ruského křižníku možná skrývá zlato za tři bilióny

-

19.7. 18:43 Video: Jihokorejští výzkumníci našli potopený ruský...

Omega-3 kyseliny nechrání před infarktem, hlásí vědci. Jedli jsme rybí tuk zbytečně?

-

19.7. 18:19 Doplňky stravy v podobě takzvaných omega-3 kyselin...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů