Kultura

Hlavní Pulitzerovu cenu dostala média za odhalení aféry Weinstein

obrazek

Producent Harvey Weinstein

FOTO: Mike Segar, Reuters

16.4. 21:21 (aktualizováno: 16.4. 21:55) Hlavní Pulitzerovu cenu dnes získal americký deník The New York Times (NYT) a časopis The New Yorker za odhalení sexuální aféry filmového producenta Harveyho Weinsteina, které zvedlo celosvětovou vlnu odporu proti sexuálnímu obtěžování žen.

Newyorský deník byl spolu s listem The Washington Post (WP) oceněn i v kategorii amerického domácího zpravodajství za články o vyšetřování údajných kontaktů prezidentské kampaně Donalda Trumpa s Ruskem.

Pulitzerovy ceny, které mají 21 kategorií, z toho 14 novinářských, jsou považovány za vrchol amerických žurnalistických ocenění. Porota Kolumbijské univerzity letos hlavní ocenění za službu veřejnosti věnovala dvěma newyorským periodikům za sérii článků, v nichž zveřejnily příběhy žen obviňujících Weinsteina ze sexuálních útoků.

Obě média postupně vykreslila obrázek mocného muže Hollywoodu, který své postavení zneužíval k sexuálnímu obtěžování řady žen. Sám Weinstein popírá, že by měl s některou z nich sexuální kontakt bez jejího souhlasu, aféra jej však stála místo v jím spoluzaložené produkční společnosti. Jeho případ byl u zrodu hnutí MeToo a na začátku dlouhé řady podobných odhalení.

Trumpova kampaň

Stejně jako loni se cena za vnitroamerické zpravodajství týkala odhalení spojeného s Trumpovou volební kampaní. Zatímco před rokem ji obdržel novinář WP za články o sporných charitativních aktivitách prezidentského kandidáta, letos tento list spolu s NYT získal ocenění za články informující veřejnost o vývoji ruské kauzy.

Univerzitní porota kromě novinářských cen uděluje také sedm ocenění v uměleckých kategoriích. Cenu za literární fikci letos získal americký romanopisec Andrew Sean Greer za humoristickou knihu Less (Méně) o spisovatelově krizi středního věku. V hudební kategorii byl oceněn rapper Kendrick Lamar za album DAMN.

ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Barbora Poláková se už etablovala. Písně ale opakovat nemusí

-

včera 12:09 Nejdříve plánovala zpěvačka Barbora Poláková v...

Zpěvačka Lenka Nová a klavírista Petr Malásek: Silný text potřebuje více prostoru

-

včera 10:19 Zpěvačka Lenka Nová vyjela spolu s klavíristou Petrem...

Posmutnělý svět fotografa Roberta Vana

-

včera 07:09 Všichni tu kultovní scénu z filmu Obecná škola známe....

Zemřel herec Verne Troyer. Bylo mu 49 let

-

včera 00:19 Video: aktualizováno Ve věku 49 let zemřel herec...

Newyorské metro hostí výstavu o Bowiem

-

21.4. 14:17 Stanice newyorského metra Broadway-Lafayette v jižní...

Havelkův Hastrman: Člověk ve zvířeti, zvíře v člověku

-

21.4. 07:12 O zničující vášni, o pudech a boji s nimi vypráví...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby