Zahraniční

Musel to být Asad. Mayová prozradila, proč si jsou Britové tak jistí

obrazek

Britská premiérka Theresa Mayová

FOTO: Simon Dawson, ČTK/AP

16.4. 18:51 (aktualizováno: 16.4. 19:15) Britská premiérka před zákonodárci obhajovala své rozhodnutí nařídit vojenský zásah proti cílům v Sýrii. Prohlásila, že chemický útok ze 7. dubna ve městě Dúmá musela provést armáda syrského prezidenta Bašára Asada, protože barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Teroristé z organizace Islámský stát (IS) navíc v oblasti nepůsobí, uvedla.

„Všechno nasvědčuje tomu, že šlo o chemický útok,” prohlásila britská ministerská předsedkyně v parlamentu s tím, že bylo při útoku zabito 75 lidí a další utrpěli zranění. Diplomatické snahy o řešení syrské krize po údajném chemickém útoku podle ní selhaly, neboť všechny pokusy potrestat syrský režim nebo zahájit nezávislé vyšetřování zablokovalo v Radě bezpečnosti Rusko.

Moskva podle Mayové podpořila Damašek i ve snaze zahladit stopy po použití chemických zbraní. Syrská státní televize například v neděli večer - den po odvetném útoku spojenců - odvysílala reportáž, kde desítky lékařů nasazení chemických zbraní popírají. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Při chemickém útoku na syrskou Dúmu zemřelo 60 lidí, mezi oběťmi jsou i děti

 

Útok v národním zájmu

Británie spolu se Spojenými státy a Francií v sobotu podnikla vojenský úder proti cílům v Sýrii. [celá zpráva] „Nemůžeme dopustit, aby se užití chemických zbraní stalo normálním,” prohlásila Mayová.

To, že by jednala na popud či dokonce příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, britská premiérka odmítla. „Neudělali jsme to proto, že by nás o to prezident Trump požádal. Udělali jsme to proto, že to byla správná věc,” řekla.

Předsedkyně britské vlády rovněž upozornila, že sobotní vojenský zásah nebyl intervencí do syrské občanské války, ani snahou o změnu režimu v této blízkovýchodní zemi. Šlo podle ní o jednorázovou akcí, jejímž cílem bylo omezit schopnost Asadova režimu použít chemické zbraně proti vlastním lidem.

Úder byl podle Mayové v britském „národním zájmu”. Jednat prý bylo nutné rychle, což je také důvod, proč britská vláda zásah neprojednala v parlamentu.

Rusko: Útočili na vojenské cíle

Ruské ministerstvo obrany ve svém pondělním prohlášení uvedlo, že reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště. K zajištění deklarovaného účinku by podle ruského ministerstva stačilo jen 30 raket.

BEZ KOMENTÁŘE: Zničené výzkumné centrum u Damašku, záběry zveřejnila Syrská státní televize

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podle Pentagonu úspěšně zasáhly tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem. Vypáleno bylo 105 střel, z nichž 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Dalších 29 raket zasáhlo sklad chemických zbraní a bunkr v Him Šinšáru u Homsu.

Syrská armáda se proti úderu křídlatých raket bránila odpálením 112 řízených střel, z nichž cíl zasáhlo 71, prohlásil mluvčí Igor Konašenkov.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Odstoupil australský arcibiskup, který kryl pedofilního kněze

-

dnes 06:28 Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý...

Černá Hora zvažuje zátaras k Albánii

-

dnes 03:04 Černá Hora vzhledem k rostoucímu počtu migrantů...

Ruska, která Putina v živém vstupu žádala o pomoc, podlehla rakovině

-

včera 22:03 V moskevské nemocnici v úterý podlehla rakovině...

Schůzka s Kimem zřejmě neklapne, připustil prvně od pohrůžek KLDR Trump

-

včera 20:54 aktualizováno Americký prezident Donald Trump poprvé...

Zuckerberg se na půdě Evropského parlamentu omluvil Evropanům za únik dat

-

včera 19:41 Ochrana soukromí pro nás bude vždy důležitější než...

Ukrajinský poslanec vyzval ke zničení mostu na Krym

-

včera 19:25 Poslanec ukrajinské vrchní rady Ihor Mosyjčuk vyzval v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby