Cestování

Na brněnský Prýgl opět vypluly lodě

obrazek

Přepravu cestujících na přehradě zajišťuje flotila šesti výletních lodí.

FOTO: Vladimír Klepáč, Právo

16.4. 13:44 Flotila šesti lodí dopravního podniku v sobotu po zimní přestávce vyplula na Brněnskou přehradu, čímž zahájila letošní lodní sezónu na nádrži, které Brňané neřeknou jinak než Prýgl.

Letos na turisty čekají na nádrži nová překvapení. „Počet cestujících každoročně stoupá. Loni to byl meziroční nárůst o zhruba 5000 lidí. Počet přepravených 245 000 osob je nejvyšší za uplynulých přibližně dvacet let. Doufám, že v nové sezóně toto číslo ještě navýšíme,“ řekl Právu generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Snahou firmy je, aby plavba byla stále atraktivnější. Společnost připravuje na příští rok vybudování nového bezbariérového přístaviště Osada. Zanikne staré přístaviště Osada a nedaleká zastávka Sokolské koupaliště. Nové přístaviště se bude nacházet mezi těmito dvěma současnými zastávkami, což bude efektivnější.

Od loňska využívají cestující nové přístaviště pod hradem Veveří. Skládá se ze dvou lávek. Toto molo je dlouhé 30 metrů a ze dvou třetin je zastřešené. Vede od něj pohodlná stezka až na hrad.

K rozvoji turistiky na Prýglu chce pomoci i radnice Brna-Bystrce. Do konce května nechá v lokalitě Rakovec postavit šestnáctimetrové molo ukončené žebříkem, který umožní plavcům pohodlný vstup do vody. Jde o projekt za zhruba 2,5 miliónu korun. Molo bude sloužit k opalování a k relaxaci.

V mnohém unikátní

Brněnská lodní doprava zahájila v sobotu na nádrži již svoji dvaasedmdesátou lodní sezónu. V mnoha ohledech je unikátní. Jde o jednu z mála flotil vlastněných dopravním podnikem. Brněnské lodě mají ekologické elektromotory, které jsou jinak v Evropě jen na Ženevském jezeře. Dobrou zprávou pro cestující je, že cena jízdného se ve srovnání s loňskem nemění. Za přepravu mezi dvěma zastávkami zaplatí dospělý cestující 15 korun.

Na přehradě je celkem deset takových plavebních úseků. Jízda z Brna-Bystrce až do Veverské Bítýšky trvá 70 minut a stojí 150 korun. Držitelé předplatného u dopravního podniku mají slevu. Nejoblíbenější trasou je úsek mezi hlavním přístavištěm v Bystrci a zastávkou pod hradem Veveří. Tomu se říká moravský Karlštejn, protože byl sídlem moravských markrabat.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
Vladimír Klepáč, Právo

nahoru

Cestování:

V Číně mají i druhou velkou zeď. Slávy té první ale nedosahuje

-

včera 13:06 Obrazem: Prohlásit o Číně, že je zemí velkých zdí,...

Archeologické naleziště v Egyptě se promění na muzeum pod širým nebem

-

21.9. 16:07 Video: Poprvé bylo odkryto v 19. století....

Pokuty za sezení na špatném místě? V Benátkách chystají nové nařízení

-

21.9. 13:19 Právě jste přijeli do Benátek. Pár hodin se procházíte...

Pestrý kubánský koktejl Villa Clara

-

21.9. 10:58 Lenošení na plážích s velejemným pískem na Cayos de...

V Česku se představí portugalští předci starokladrubského koně

-

21.9. 09:03 Do České republiky míří předci starokladrubských koní....

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

20.9. 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů