Internet a PC

Nové počítačové viry útočí. Lidé na ně nejsou připraveni, varují experti

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

16.4. 08:39 Antivirový program má v počítači nainstalovaný v dnešní době téměř každý. Při útocích moderních virů to však nemusí stačit, neboť kybernetičtí nájezdníci používají stále sofistikovanější metody a škodlivé kódy. Před rostoucí hrozbou varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Check Point ve výroční zprávě.

Současnou generaci škodlivých kódů a útoků experti nazývají souhrnně jako hrozby 5. generace. Snaží se tak dát jasně najevo, že kyberzločinci jsou při svých nájezdech daleko rafinovanější, než tomu bylo ještě před pár lety.

Při útocích zpravidla kombinují klidně i několik škodlivých kódů najednou. Své nájezdy cílí na konkrétní uživatele či společnosti, díky čemuž snadněji dosáhnou svých cílů. Dříve jim stačilo rozeslat pár stovek škodlivých e-mailů a čekat, zda se někdo chytí jak ryba do háčku. Nyní však pečlivě zkoumají, jak konkrétní organizace pracují, a kde mají slabá místa v zabezpečení, aby mohli propašovat škodlivé kódy.

Útoky se týkají i jednotlivců

Sofistikovanější jsou také útoky na jednotlivce. Vedle útoků na konkrétní počítače se totiž kyberzločinci stále častěji zaměřují na zařízení, která uživatelé často vůbec nechrání. Řeč je například o internetových routerech, které jsou branou do světa internetu. Většina lidí si vůbec neuvědomuje, že záškodník může číhat i v tomto síťovém prvku a potají odchytávat veškerou internetovou komunikaci. Přitom v dnešní době není problém koupit takové routery, které chrání celou domácnost na úrovni sítě, pro kyberzločince je tedy daleko složitější nějaký škodlivý kód uživateli podstrčit.

Vidíme novou generaci kyberútoků, které využívají technologie původně vyvinuté za podpory některých státůDaniel Šafář, bezpečnostní expert

Podle bezpečnostních expertů je ale situace nejhorší právě u nejrůznějších společností. „Většina organizací je v oblasti zabezpečení pozadu 10 let a přinejmenším dvě generace za současnými hrozbami 5. generace. Nemocnice, městské úřady a globální korporace jsou v ohrožení, přesto 97 % všech organizací není vybaveno řešeními na ochranu před těmito megaútoky 5. generace,“ varoval Daniel Šafář, bezpečnostní expert ze společnosti Check Point.

Ten zdůraznil, že v konečném důsledku ohrožují nezabezpečené společnosti a organizace také samotné uživatele. Stačí, aby se připojili na nezabezpečenou wi-fi, nebo navštívili legitimní webové stránky podniku, na kterém bude číhat kyberzločinci podstrčený škodlivý kód. Ten si pak už snadno najde cestu přímo do PC.

„Vidíme novou generaci kyberútoků, které využívají technologie původně vyvinuté za podpory některých států. Tyto útoky 5. generace jsou multivektorové, rychle se šíří a útočí po celém světě,“ konstatoval Šafář.

Internet věcí a kryptoměny

Z reportu mimochodem vyplývá také to, že více než 300 mobilních aplikací v důvěryhodných a renomovaných obchodech bylo infikováno malwarem a na vzestupu jsou cloudové hrozby, útoky těžící kryptoměny a hrozby pro zařízení internetu věcí – tedy nejrůznější chytré termostaty, přehrávače a další zařízení, která se připojují k internetu.

„Za zmínku také jistě stojí, že 32 % vládních kanceláří bylo v uplynulém roce obětí narušení bezpečnosti dat a 82 % výrobců mělo v uplynulém roce zkušenosti s nějakým phishingovým útokem,“ uzavřel bezpečnostní expert.

Jak bránit PC a mobily proti virům

Zločinci zpravidla bývají vždy o krok napřed před ochránci zákona. V případě počítačových pirátů to však platit nemusí. Stačí, když se na jejich příchod uživatelé dostatečně připraví.

Ještě před pár lety si museli uživatelé lámat hlavy pouze se zabezpečením klasických počítačů. Doba ale pokročila a v ohrožení jsou stále častěji také chytré telefony a tablety. Propašovat škodlivé kódy do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci stále častěji.

Postupují přitom prakticky stejným způsobem, jako když chtějí napadnout klasický počítač. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje. [celá zpráva]

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Adobe koupí softwarovou firmu Marketo za 4,75 miliardy dolarů

-

včera 14:56 Adobe Systems Inc. se dohodla na koupi producenta...

Tříoký fotoaparát toho umí hodně. V mobilu od Samsungu spolupracuje s umělou inteligencí

-

21.9. 14:32 Počet objektivů na zadní straně chytrých telefonů se...

Splníme pravidla EU do konce roku, slíbilo Airbnb

-

21.9. 13:32 Internetová společnost Airbnb zprostředkující...

Černá, stříbrná a bílá. GoPro odhalilo trio nových akčních kamer

-

21.9. 11:23 Video: Zaujmout sportovně naladěné uživatele se bude...

Předobjednávky dvou nových iPhonů odstartovaly. Na třetí si lidé počkají

-

21.9. 10:01 Video: V pátek oficiálně odstartovaly v tuzemských...

První mobil se začal prodávat před 35 lety. Vyrobila jej Motorola

-

21.9. 09:12 Přesně před 35 lety, 21. září 1983, se začal prodávat...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů