Domácí

Národní knihovna přechází do digitálního věku, čekají ji desítky let skenování

Projekt digitalizování knih v Národní knihovně začal před pěti lety, v současné době je již naskenováno téměř 50 miliónů stran různých knižních titulů..

ZDROJ: Novinky

16.5. 23:08 Převedení celkem 310 miliónů stran různých knižních a novinových titulů do digitální podoby. To je cíl Národní knihovny, která s tímto projektem začala již před několika lety. Do roku 2047 chce naskenovat přes 300 miliónů stránek. Nahlédli jsme do samotného centra veškerého skenování a podívali se, jakým procesem jednotlivé knihy musí projít.

V současnosti má Národní knihovna (NK) zdigitalizováno téměř 50 miliónů stránek. „Kdybychom to chtěli přepočítat na jednotlivé svazky, tak v současné době máme zdigitalizováno zhruba 180 tisíc svazků,” popsal generální ředitel NK Martin Kocanda.

Hlavním cílem je zpřístupnění fondu knihovny i na dálku. Přesto jsou digitalizované svazky zatím dostupné jen z počítačů umístěných v pražském Klementinu, kde NK sídlí. To by se mělo nejpozději příští rok změnit.

„V tuto chvíli finišují jednání se správcem autorských práv a doufáme, že během příštího roku budou naši uživatelé mít možnost přistupovat k obsahu naší digitální knihovny nejenom v prostorách NK, ale také i z jiných knihoven a ze svých domovů, škol nebo pracovišť,” dodal Kocanda.

Skenování až do roku 2047

Nejtěžší na celém procesu digitalizace je podle náměstka sekce digitalizace a technologie Petra Knížka připravit svazky ke skenování. „Celý atribut se musí zkontrolovat, jestli není poškozen. Zapotřebí je také ho nějakým způsobem očistit, aby v rámci prašnosti skenovací zařízení netrpěla. Největším problémem v tuto chvíli jsou nejvzácnější noviny, kterých je nejméně. Novinový papír je jeden z nejhorších a rychle podléhá degradaci,” dodal Knížek.

Proces digitalizace by měl být ukončen v roce 2047.

FOTO: Novinky

Problémem u novin a periodik je také to, že ne vždy má NK k dispozici všechna vydání. „Pak nastává odborná mravenčí práce - knihovnická práce, kdy naši zaměstnanci v podobě velkých nadšenců opravdu objíždějí celou republiku a shánějí konkrétní chybějící vydání,” zmínil. To často trvá i celé roky.

Samotné skenování titulů je jen jednou z částí celého procesu. „Digitalizované tituly se ukládají na datová pole, se kterými následně pracují kolegové. Ti k nim přidávají ještě veškeré knihovnické a digitální atributy,” uzavřel.

Díky tomu budou svazky uložené a v digitálním úložišti přístupné i dalším generacím.

NK projekt digitalizace spustila společně s Moravskou zemskou knihovnou. Jeho cílem je do roku 2047 zpřístupnit v elektronické podobě moderní fond knihovny, tedy knihy a periodika vydaná po roce 1800.

nšt, jdu, Novinky

nahoru

Domácí:

ČSSD z nominace Pocheho neustoupí, upíná se k jeho schůzce se Zemanem

-

dnes 12:43 Spor o nominanta na ministra zahraničí Miroslava...

Babiš kritizoval návrh unijního rozpočtu

-

dnes 11:29 aktualizováno Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v...

Pět let od povodní: Když se hnala voda na Davli, místní rodák jen popadl psa a utíkal

-

dnes 10:46 Video: Zoufalství a bezmoc prožívali místní v Davli u...

Do čtvrtka budou tropy, pak se zatáhne a razantně se ochladí

-

dnes 08:30 Až do čtvrtka, jenž bude z astronomického pohledu...

Komunisté mydlí schody Pochemu na základě falešné zprávy

-

dnes 07:03 Výhrady komunistů proti europoslanci a kandidátovi ČSSD...

Nový šéf pražské policie: Nejsem něčí figurka, s politiky se nescházím

-

dnes 03:40 Nový ředitel pražské policie Jan Ptáček hodlá své...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů