Domácí

Národní knihovna přechází do digitálního věku, čekají ji desítky let skenování

Projekt digitalizování knih v Národní knihovně začal před pěti lety, v současné době je již naskenováno téměř 50 miliónů stran různých knižních titulů..

ZDROJ: Novinky

16.5. 23:08 Převedení celkem 310 miliónů stran různých knižních a novinových titulů do digitální podoby. To je cíl Národní knihovny, která s tímto projektem začala již před několika lety. Do roku 2047 chce naskenovat přes 300 miliónů stránek. Nahlédli jsme do samotného centra veškerého skenování a podívali se, jakým procesem jednotlivé knihy musí projít.

V současnosti má Národní knihovna (NK) zdigitalizováno téměř 50 miliónů stránek. „Kdybychom to chtěli přepočítat na jednotlivé svazky, tak v současné době máme zdigitalizováno zhruba 180 tisíc svazků,” popsal generální ředitel NK Martin Kocanda.

Hlavním cílem je zpřístupnění fondu knihovny i na dálku. Přesto jsou digitalizované svazky zatím dostupné jen z počítačů umístěných v pražském Klementinu, kde NK sídlí. To by se mělo nejpozději příští rok změnit.

„V tuto chvíli finišují jednání se správcem autorských práv a doufáme, že během příštího roku budou naši uživatelé mít možnost přistupovat k obsahu naší digitální knihovny nejenom v prostorách NK, ale také i z jiných knihoven a ze svých domovů, škol nebo pracovišť,” dodal Kocanda.

Skenování až do roku 2047

Nejtěžší na celém procesu digitalizace je podle náměstka sekce digitalizace a technologie Petra Knížka připravit svazky ke skenování. „Celý atribut se musí zkontrolovat, jestli není poškozen. Zapotřebí je také ho nějakým způsobem očistit, aby v rámci prašnosti skenovací zařízení netrpěla. Největším problémem v tuto chvíli jsou nejvzácnější noviny, kterých je nejméně. Novinový papír je jeden z nejhorších a rychle podléhá degradaci,” dodal Knížek.

Proces digitalizace by měl být ukončen v roce 2047.

FOTO: Novinky

Problémem u novin a periodik je také to, že ne vždy má NK k dispozici všechna vydání. „Pak nastává odborná mravenčí práce - knihovnická práce, kdy naši zaměstnanci v podobě velkých nadšenců opravdu objíždějí celou republiku a shánějí konkrétní chybějící vydání,” zmínil. To často trvá i celé roky.

Samotné skenování titulů je jen jednou z částí celého procesu. „Digitalizované tituly se ukládají na datová pole, se kterými následně pracují kolegové. Ti k nim přidávají ještě veškeré knihovnické a digitální atributy,” uzavřel.

Díky tomu budou svazky uložené a v digitálním úložišti přístupné i dalším generacím.

NK projekt digitalizace spustila společně s Moravskou zemskou knihovnou. Jeho cílem je do roku 2047 zpřístupnit v elektronické podobě moderní fond knihovny, tedy knihy a periodika vydaná po roce 1800.

nšt, jdu, Novinky

nahoru

Domácí:

Šojdrová se ozvala před volbami, smetl Zeman kauzu sirotků

-

včera 22:16 Prezident Miloš Zeman označil iniciativu...

Zeman nechtěl na své tiskovce v Berlíně zpravodaje ČRo

-

včera 18:36 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chtěl zakázat...

Ťok podepsal smlouvu na provoz mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll

-

včera 16:20 aktualizováno Ministerstvo dopravy oznámilo, že...

Pět ministrů a 17 poslanců. Účast na interpelacích byla opět žalostná

-

včera 16:09 Během čtvrtečních interpelací, kdy se poslanci mohou...

V bývalé škodovce pomocí obřích nůžek stříhají 60 metrů vysoký komín

-

včera 11:36 Video: Šedesát metrů vysoký bývalý teplárenský komín v...

Senátoři vyzvali Babiše, aby ČR přijala syrské sirotky

-

včera 10:13 aktualizováno Debata o přijetí syrských dětí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů