Bydlení

Zásady správné vertikutace

obrazek

Jaro je ideálním časem pro vertikutaci trávníku. Víte, jak na to?

FOTO: Mountfield (2x)

20.4. 08:58 Na jaře je potřeba věnovat trávníku obzvláštní péči, má-li se z něj do léta stát pěkný, hustý zelený koberec. Práci na něm po jeho očištění je třeba začít správně provedenou vertikutací.

Stále je dost lidí, kteří nad smyslem vertikutace pochybují. Zbytečně. Vertikutace je blahodárná revitalizační procedura, která zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu ke kořenům travních rostlinek. Zároveň zbaví trávník všeho, co do něj nepatří.

Nejdůležitějším účinkem vertikutace je ovšem povzbuzení travního porostu k odnožování travních kořenů. Právě díky tomu je pak v létě celý trávník zdravý a vitální, sytě zelený a hlavně - hustý. Vertikutace je pro dokonalý trávník stejně nezbytná jako pravidelné sečení, hnojení a závlaha.

Princip fungování vertikutátoru

Vertikutátor připomíná na první pohled trochu sekačku. Jeho nože ovšem směřují kolmo k zemi a také ji prořezávají. Konkrétně - nařezávají travní drny. Tím se obnaží kořínky travních rostlin, k nimž se pak lépe může dostat vláha, živiny a vzduch. Kořeny pak rychle odnožují a trávník zhoustne.

Princip fungování vertikutace. Při vertikutaci dojde k nařezání travních drnů, tím se vytvoří vhodné podmínky pro rozkořenění travního porostu, ve vzniklých prostorech vyroste nová tráva. Výsledkem je hustší trávník.

Kromě toho nože svým pohybem uvolňují z trávníku starou travní plsť, mech a další nečistoty. To vše pak vertikutační pružinky vyčešou do sběrného koše.

Při vertikutaci se trávník zbaví i staré plsti a mechů. Ty se zachycují v koši stroje.

FOTO: Bosch

Jak s ním správně pracovat

Vertikutaci provádíme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout.

Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený. To bychom mu v obou případech uškodili. Naprosto nevhodné je chtít vertikutovat tam, kde je ještě promrzlá půda. (V takovém případě se poškodí i vlastní stroj.) Zároveň nevertikutujeme za přímého slunce, aby se trávník příliš nevysušil.

Vertikutovat nestačí jen v jednom směru, ideální je ošetřit trávník ještě jednou, na kříž.

FOTO: Al-Ko

Hloubku vertikutace nastavíme velice opatrně, pouze na 2-4 mm. Cílem je travní drny pouze naříznout, nikoli rozrýt celý trávník. S vertikutátorem pak ošetříme celou plochu dvakrát, do kříže.

Pracovní částí vertikutátoru je válec osazený noži a pružinkami. Nože prořezávají travní drny, pružinky sbírají zbytky travní plsti, mech a další věci, které do trávníku nepatří.

FOTO: MTD Products Czech

Výběr vertikutátoru

Z hlediska snadného pohybu po trávníku s větší plochou je praktické volit benzínové modely vertikutátoru, osazené silnými čtyřtaktními motory a širším pracovním záběrem. Samozřejmostí by měla být volba modelu se šasi z kvalitní oceli, které zaručí jeho odolnost a trvanlivost.

Předností benzínových strojů je neomezený pohyb po pozemku.

FOTO: Viking

Pro menší trávníky si lze dobře vystačit s elektrickými stroji, jejichž předností je kromě nižších pořizovacích nákladů často také tišší chod, což ocení zejména majitelé okolních parcel.

Výhodou jsou u vertikutátoru velká kola. Díky nim se se strojem pohodlněji manipuluje.

FOTO: Gardena

V každém případě platí pro vertikutátory stejně jako pro příbuzné sekačky, že lépe se pracuje se strojem osazeným velkými koly. Ta se lépe vypořádají s jakýmkoli terénem.

Následná péče
Ideální je zkombinovat jarní vertikutaci trávníku s jeho dosetím. Výrobci nabízejí speciální travní směsi určené právě k tomuto účelu. Obvykle to mívají už v názvu. Ve směsi bývá kromě semene také hnojivo a přírodní zeolit, který udrží vodu a živiny, aby se nikam neodplavovaly.
Vertikutátor lze během sezóny použít na trávník s válcem bez nožů, pouze s pružinkami, které jej pomohou vyčistit. S noži vertikutujeme zase až na podzim, v září až říjnu.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

nes, Novinky

nahoru

Bydlení:

Majitelka řídila rekonstrukci bytu na dálku, vše dopadlo podle jejích představ

-

dnes 08:39 Obrazem: Největším pracovním potěšením je, když se...

Architektka navrhla resort ve stylu okolní přírody. Chatky připomínají vraky lodí

-

dnes 06:09 Obrazem: Architektka Nina Maritzová navrhla pro...

Postel monitorující spánek dokáže pomoci i s chrápáním

-

včera 12:27 Video: Zdravý spánek je pro život velmi důležitý....

U ledovcového jezera vyrostl idylický bungalov ze dřeva a kamene

-

včera 08:22 Obrazem: V krásné oblasti u ledovcového jezera...

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

včera 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

20.8. 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů