Věda a školy

Uliční kamery se dají předělat na měření rychlosti

obrazek

Nově vyvinutý systém umí změřit rychlost z běžné kamery, a to ve více pruzích.

FOTO: Jakub Sochor

11.4. 19:00 Piráti silnic to budou mít díky vývojářům mnohem těžší. Informatici totiž přišli na to, že k měření rychlosti vozidel už nebudou dopravní policisté potřebovat jen radary. Místo nich budou moci nově využít i běžné kamery, které teď kontrolují křižovatky či ulice měst. Stačí jen videozáznamy nechat projít speciálně vyvinutým programem. Ten z nich dokáže rychlost kteréhokoliv vozidla vypočítat.

„Systém jsme otestovali a výsledek je velmi dobrý. Naše měření jsme porovnávali s radary a vyšla nám data s průměrnou chybou 1,1 kilometru v hodině, což je v toleranci,“ řekl Právu spolutvůrce systému Jakub Sochor z brněnského Vysokého učení technického (VUT).

Ve větších městech jsou rozmístěny desítky takzvaných dohledových kamer, které využívají silničáři, pracovníci dopravních podniků, hasiči, záchranáři, policisté či strážníci.

Například v Brně je jich nyní asi 350, brzy jich bude 500. Přenášejí obraz do operačního centra, které provozuje podnik Brněnské komunikace. Část z nich bude možné využít i k měření rychlosti. A to přitom nyní brněnská policie využívá asi deset radarů.

Rychlá jízda je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v republice. „Ve většině případů umíme zaznamenat i registrační značku rychle jedoucího auta. V budoucnu se chceme zaměřit na to, abychom bylo ve čtení značek ještě úspěšnější,“ uvedl Sochor.

Úsporné a výkonné

Připomněl, že informatici z brněnského VUT již vyvinuli počítačový systém, který umí doostřit rozmazané snímky registračních značek aut tak, aby se dala čísla přečíst.

Další výhodou nového systému je úspornost. Pokud policie využívá kamery na takzvané úsekové měření, jaké je například u pražského tunelu Blanka, musí mít nad každým jízdním pruhem silnice jednu kameru.

Jenže díky nápadu informatiků by v budoucnu stačila místo dvou nebo tří kamer umístěných vedle sebe pouze jediná.

„Náš systém zvládne sledovat provoz, tedy měřit rychlost, hned v několika pruzích současně,“ doplnil Sochor.

Využití v praxi

Jeho výzkum vzbudil ohlas rovněž mezi odborníky. Byl za něj odměněn Cenou Josepha Fouriera za počítačové vědy a informatiku. Tuto cenu si před časem převzal v Praze na francouzské ambasádě z rukou nositele Nobelovy ceny za chemii Jeana-Marie Lehna.

„Potřebujeme ještě systém doladit a dopilovat detaily. Rozhodně ale najde využití v praxi. Již o tom jednáme s jednou brněnskou firmou,“ dodal informatik.

V minulosti se podílel například na vývoji automatického systému rozpoznávání aut nebo na analýze počtu volných parkovacích míst, která napomáhá efektivněji využívat parkoviště v centrech měst.

Vladimír Klepáč, Právo

nahoru

Věda a školy:

Před 80 lety mobilizovalo milión obyvatel Československa. Marně

-

dnes 01:01 Všeobecná mobilizace čs. armády, která byla vyhlášena...

Japonská sonda posadila na asteroid dva hopsavé robůtky

-

včera 11:21 Dva průzkumné roboty vypustila v pátek úspěšně u...

Nejsme podržtaškové, zlobí se někteří středoškoláci kvůli praxím

-

21.9. 11:55 Po seznámení s legislativou týkající se praktických...

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

21.9. 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

20.9. 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

20.9. 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů